21.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Leto a prázdniny: Rozvíjajte u detí kreativitu, inšpirujte sa zaujímavými aktivitami

Elektronické zariadenia sú nevyhnutnou súčasťou moderného života mladých ľudí. Nadmerné trávenie voľného času na mobile, tablete, či počítači môže podľa odborníkov spôsobiť u detí viaceré problémy. Narušiť môžu spánok a negatívne vplývať na ich psychiku. Originálnejším  spôsobom trávenia voľného času je hľadanie aktivít, vďaka ktorým môžu deti rozvíjať vlastnú kreativitu. Inšpirujte sa preto aktivitami, v ktorých môžete spoločne nájsť svoju tvorivosť a hravosť.

Byť vlastný príklad pre dieťa

Benefitom kreatívneho spôsobu myslenia je hľadanie nových a originálnych riešení, ktoré môžeme uplatniť v reálnom živote. Jednoducho pozerať sa na veci z inej perspektívy a problémy premeniť na výzvy. Aj v tejto oblasti netreba zabúdať, že je dôležité byť príkladom pre svoje deti. Namiesto jednoduchšej cesty, zabaviť sa s elektronikou, navrhnite činnosti, v ktorých prebudíte prirodzenú tvorivosť a vymýšľanie. Podľa slovenskej ilustrátorky Tiny Minor, sa kreativita dá vytrénovať veľmi jednoducho –  stačí neudupať svoju detskú časť. „Znamená to uchovať si zvedavosť, hravosť, otvorenú myseľ a vieru v malé zázraky. Vďaka tomu je potom možné všetko.“ Aby sme rozvíjali svoju tvorivosť, je potrebné sa jej pravidelne venovať.  Prinášame preto zopár tipov, ako rozprúdiť v rodine kreativitu.

Leto a prázdniny: Rozvíjajte u detí kreativitu, inšpirujte sa zaujímavými aktivitami
Tina Minor

1.Hrajte sa spoločenské hry.

Odborníčka na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik, Štěpánka Zoubková potvrdzuje pridanú hodnotu hier. „Pri spoločenských hrách si deti nielen oddýchnu a zabavia ale rozvíjajú svoju fantáziu, zároveň môžu pomocou logického myslenia vyriešiť rôzne situácie.“ Okrem toho, že spoločenské hry prinášajú rodine zábavný a zmysluplný program, dokážu ju aj spojiť. A hry rozvíjajú i kreativitu detí, zlepšujú pamäť či schopnosť sústrediť sa. Príkladom je aj hra Activity, v ktorej si deti rozvíjajú okrem fantázie aj vyjadrovacie schopnosti a slovnú zásobu.

2. Nakreslite si  spoločný obraz s deťmi.

Jedným zo spôsobov, ako naštartovať spontánnosť a hravosť, je vyjadrenie svojich pocitov cez obraz. „Nemusí to byť rovno veľkolepé umelecké dielo, skúste to len s ľahkosťou. Napríklad cez farebné škvrny alebo jednoduché abstraktné tvary,“ odporúča Tina Minor.

3. Vymýšľajte si vlastný príbeh na pokračovanie.

Vytvorte si čarovnú obálku, v ktorej budú rôzne slová. Na začiatku si môžete určiť pravidlá: kto v príbehu bude vystupovať, kde sa bude odohrávať a v akom čase. Ako začnete príbeh rozvíjať, vyberáte postupne slová z obálky a komponujete ich do príbehu. Celý tento príbeh si môžete aj zapisovať. Ak budete túto aktivitu pravidelne precvičovať, môžete si s deťmi za rok vytvoriť svoju čarovnú knižku príbehov.

Leto a prázdniny: Rozvíjajte u detí kreativitu, inšpirujte sa zaujímavými aktivitami
Image by Freepik

4. Skúste to cez rýmy.

Kreativita je aj cestou, ako vyjadriť svoje pocity a emócie. Okrem pravidelnej komunikácie pomáha vyjadriť sa aj poetickejšie – cez umenie. Napríklad básňou. Podľa Tiny Minor pomáha si len tak sadnúť a skúsiť vložiť svoje pocity do krátkej jednoduchej básničky, či ste už zažili niečo čo vás nadchlo, alebo rozosmútilo.

5. Vymyslite si svoj vlastný rodinný recept.

Vyberte deťom zopár ingrediencií a skúste spoločne vymyslieť váš vlastný recept na koláč. Okrem tvorivosti ukážete deťom aj schopnosť improvizácie a hľadanie nových riešení, ak nám v kuchyni nejaké suroviny chýbajú. A tiež ukázať im, že sa nemusia báť využiť vo svojom živote nové a netradičné možnosti.

O spoločnosti Piatnik 

Spoločnosť Piatnik sa venuje výrobe hracích kariet, spoločenských hier a skladačiek puzzle. Medzi jej najznámejšie produkty patrí celosvetovo obľúbená hra Activity. Vďaka 190-ročným skúsenostiam pri výrobe hier alebo kariet spája tradíciu s modernými technológiami a využíva len tie najkvalitnejšie materiály. S celosvetovou ročnou produkciou 25 miliónov hracích kariet, 1 miliónom stolových hier a 1 miliónom skladačiek puzzle dokazuje, že spoločenské hry ani v súčasnosti nestratili nič na svojej príťažlivosti. Prostredníctvom siete exkluzívnych partnerov spoločnosť Piatnik pôsobí v 60 krajinách sveta. Viac informácií nájdete na www.eshop-piatnik.cz

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x