15.1 C
Nitra
pondelok, 2 októbra, 2023

Lekársky odborový zväz: Odporúča lekárom nepodpisovať dobrovoľné nadčasy

Lekársky odborový zväz (LOZ) odporúča lekárom nepodpisovať dobrovoľné súhlasy na nadčasy. Naďalej žiada vládu o riešenie situácie v zdravotníctve. „Snažíme sa o konštruktívny dialóg, ako zlepšiť naše zdravotníctvo, ale ako vidno, budeme musieť vládu do riešení problémov nášho zdravotníctva dotlačiť,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.
      

Požiadavky na zlepšenie zdravotníctva odborári v januári predstavili premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO). Odpovede vlády plánuje LOZ v najbližšej dobe vyhodnotiť. „A tu sa aj v blízkej dobe prijme jasné rozhodnutie, ako budú lekári ďalej postupovať,“ ozrejmil Visolajský.
      

Ako priblížil, odborári od ďalšieho stretnutia s premiérom, ktoré bolo v pondelok (21. 2.), očakávali, že spolu s ministrami financií a zdravotníctva predstaví konkrétne spôsoby, ako sa nahromadené problémy slovenského zdravotníctva začnú riešiť. „Žiaľ, dostali sme len ponuku na účasť v pracovných skupinách, ktoré by mali byť vytvorené na riešenie spomínaných problémov,“ vysvetlil s tým, že zdravotníci aj pacienti už potrebujú konkrétne riešenia problémov zdravotníctva, nie len neustále nové sľuby.
      V otázke miezd lekárov a sestier Heger podľa jeho slov odpovedal, že do konca júna 2022 sa vo vláde rozhodnú, či vôbec a v akej výške dôjde k zvýšeniu. „LOZ tak nedostalo jasné odpovede a nedá sa to nazvať ani len prísľubmi,“ skonštatoval Visolajský.
      

Lekárski odborári majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Podpísalo sa pod ne takmer 3000 z asi 5000 nemocničných lekárov. Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier. Premiér Heger na januárovom stretnutí deklaroval, že vláda chce situáciu v zdravotníctve riešiť. Zároveň vyzval zúčastnené strany na ďalšie rokovania.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články