15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Lehela H. odsúdil ŠTS v Pezinku na doživotný trest odňatia slobody

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odsúdil v utorok večer Lehela H., označovaného za hrobára zločineckej skupiny dunajskostredského gangu sátorovcov, na doživotný trest odňatia slobody. Lehel H. bol obžalovaný z piatich vrážd aj zo skutkov podporovania a zosnovania zločineckej skupiny sátorovcov.

Rozsudok nie je právoplatný. Lehel H. podal odvolanie a jeho prípadom sa bude v budúcnosti zaoberať Najvyšší súd (NS) SR. „Senát ŠTS uznal obžalovaného L. H. za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a iné a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody na doživotie so zaradením do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Ďalej súd obžalovanému uložil trest prepadnutia majetku,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Spoluobžalovaného Ivana K. ŠTS uznal za vinného z trestného činu krádeže a uložil mu trest odňatia slobody vo výmere dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní dvoch rokov.
      „Rozsudok nie je právoplatný, keďže obžalovaný L. H. proti nemu podal odvolanie a obžalovaný I. K. sa vyjadrí v zákonnej lehote. O odvolaniach rozhodne NS SR,“ dodala Kudjáková.

Posledný deň procesu trval pred ŠTS takmer deväť hodín, prednes posledného slova zo strany obžalovaného trval viac ako dve hodiny. Lehel H. trval na tom, že bol nezákonne obvinený. Zároveň, že celé trestné konanie voči nemu bolo nezákonné. Súd v utorok vyhovel prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý mu už v polovici novembra navrhol doživotie.

Lehel H. bol okrem spomínaných piatich vrážd obžalovaný a zo skutkov podporovania a zosnovania zločineckej skupiny sátorovcov aj z krádeže 45,5 milióna slovenských korún z bezpečnostnej schránky v Dunajskej Strede. Medzi zavraždenými bol aj bos skupiny Ľudovít Sátor, k vražde ktorého sa Lehel H. priznal.
      Proces sa začal vo februári tohto roku. Lehel H. bol doteraz stále väzobne stíhaný. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na neho obžalobu v septembri 2020.

Medzi ostatnými obeťami boli biele kone, ale aj jeden z ďalších bosov gangu Andrej Reisz. Ten bol označovaný za účtovníka skupiny. „Hrobár“ ho mal zavraždiť už v roku 2006 po dohode s ďalšími členmi skupiny sátorovcov. Prvej vraždy Čabu Kariku sa podľa obžaloby mal dopustiť už v roku 2003. Svoje obete obžalovaný zastrelil, pomlel v mlynčeku na mäso. Zakopával ich v areáli bývalého družstva v Čótfe pri Dunajskej Strede.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články