4.1 C
Nitra
streda, 17 apríla, 2024

Ľ. Fábryová: Je potrebné venovať sa prevencii a manažmentu obezity

Prevencii a manažmentu obezity a s ňou spojených ochorení sa treba venovať. Dosiaľ sa v klinickej praxi riešili iba choroby súvisiace s obezitou, akými sú cukrovka či infarkt. Upozornila na to prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová pri príležitosti Svetového dňa obezity.

Ľ. Fábryová: Je potrebné venovať sa prevencii a manažmentu obezity

„Mnoho ľudí žijúcich s obezitou má problémy s prístupom k zdravotnej starostlivosti, zároveň mnohí z nich čelia stigmatizácii a diskriminácii zo strany spoločnosti. Bez adekvátneho prístupu k zdravotnej starostlivosti poskytovanej vyškolenými odborníkmi, ktorí sú súčasťou multidisciplinárneho tímu, väčšina ľudí nie je schopná dosiahnuť svoje zdravotné ciele sama,“ skonštatovala.

Poukázala pritom na Centrum pre manažment obezity v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied, ktoré pacientom s obezitou poskytuje komplexný manažment životného štýlu. To získalo ako prvé na Slovensku akreditáciu Európskej asociácie pre štúdium obezity (EASO). „Primárne sú centrá určené najmä pre komplikované prípady a pre pacientov s extrémnou obezitou, ale my riešime aj ľudí s nadhmotnosťou a obezitou,“ priblížila garantka EASO pre Centrum pre manažment obezity Barbara Ukropcová.

Slovensko je podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj štvrtou krajinou s najvyšším výskytom obezity spomedzi krajín OECD. „Obezita je multifaktorové ochorenie. (…) Je to vždy interakcia medzi genetickou predispozíciou človeka a vonkajšími faktormi,“ dodal viceprezident Slovenskej obezitologickej asociácie Peter Minárik.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x