28.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Krycie meno Pipa: Francúzsky novinár bol špiónom československej ŠtB

Významný francúzsky novinár Jean Clémentin, ktorý pracoval pre satirický týždenník Le Canard enchainé, bol v 50. a 60. rokoch 20. storočia agentom československej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Informoval o tom v utorok časopis L’Obs s odvolaním sa na spis ŠTB, ktorý odhalil český historik Jan Koura z Ústavu svetových dejín Karlovej univerzity v Prahe.
      

Clémentin, evidovaný pod krycím menom Pipa, bol agentom ŠtB, jednej z najobávanejších tajných služieb v sovietskom bloku, od roku 1957 do roku 1969. Clémentin v tomto období odovzdal približne 300 správ na 270 stretnutiach vo Francúzsku a v zahraničí.

Novinár, ktorý používal pre svoje články pseudonym Jean Manan, odišiel do dôchodku v roku 1989. Dnes má 98 rokov a za vtedajšie činy mu z právneho hľadiska nič nehrozí, píše AFP. Francúzske úrady ho síce zo špionáže podozrievali, ale nikdy proti nemu nezakročili. „Za prvých päť rokov aktívnej spolupráce mu jeho styčný dôstojník vyplatil 23 600 frankov, čo by dnes zodpovedalo asi 40 000 eur,“ informoval portál wick.cz.

Krycie meno Pipa: Francúzsky novinár bol špiónom československej ŠtB
Zdroj. wick.cz


Redaktor, ktorý odišiel do dôchodku v roku 1989, sa podľa L’Obs podieľal aj na troch „dezinformačných“ akciách tým, že v týždenníku uverejnil správy koncipované ŠtB.
      Clémentin, ktorý má v súčasnosti 98 rokov, sa odmietol k tvrdeniam vyjadriť. Ako píše agentúra AFP, za tieto činy mu stíhanie nehrozí, keďže už uplynula premlčacia doba. Podľa L’Obs začal novinár cítiť sympatie ku komunistickému bloku, keď informoval o vojne v Indočíne, kde začal opovrhovať zneužívaním zo strany koloniálnej nadvlády Francúzska. L’Obs tiež uviedol, že Clémentin takisto potreboval peniaze na financovanie svojho luxusného životného štýlu, ako aj dvoch manželstiev a piatich mileniek.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články