12 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Krvavý starosta: František DORA je vinný z objednávok viacerých vrážd

Starosta Dolného Chotára František D. je vinný z objednávok viacerých vrážd, činnosti v prospech zločineckej skupiny sátorovcov i ekonomickej trestnej činnosti. V pondelok o tom rozhodol senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Krvavý starosta: František DORA je vinný z objednávok viacerých vrážd
František Dora

Starosta Dolného Chotára František D. je vinný z objednávok viacerých vrážd, činnosti v prospech zločineckej skupiny sátorovcov i ekonomickej trestnej činnosti. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku ho za to odsúdil na 25-ročný trest odňatia slobody. Dostal aj trest prepadnutia majetku i trojročný ochranný dohľad. Súd uznal za vinných aj ďalších troch obžalovaných, v prípade jedného upustil od uloženia trestu. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

„Minimálne od roku 2000 do 1. decembra 2010 poskytoval skupine prostriedky, služby a vytváral podmienky na zachovanie skupiny sátorovcov,“ vyhlásila predsedníčka senátu Pamela Záleská. Súhrnný 25-ročný trest dostal tiež jeho syn František D. ml. Syn starostu Dolného Chotára je vinný z objednávky dvoch vrážd a ekonomickej trestnej činnosti.
Senát odsúdil z vykonania dvoch vrážd a za drogový prečin Ladislava A. na 25-ročný úhrnný trest. V prípade Rolanda Sz., ktorý sa mal podieľať na vykonaní jednej z objednaných vrážd, súd upustil od uloženia trestu. Roland Sz. bol už skôr odsúdený na 18 rokov. Všetci si majú odpykať svoje tresty v ústave s najprísnejším stupňom stráženia.
František D. st. a Roland Sz. majú tiež povinnosť nahradiť poškodeným nemajetkovú ujmu 10.000 eur a sociálnej poisťovni takmer 100.000 eur. Nemajetkovú ujmu 10.000 eur majú poškodeným nahradiť aj František D. ml. a Ladislav A. Nahradiť majú i vzniknutú škodu v hodnote takmer 10.000 eur.


František D., jeho syn František D. mladší, Ladislav A. a Roland Sz. čelili obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Účelom vrážd malo byť umlčanie tzv. bielych koní.
      Niektoré svoje obete mali zastaviť pod zámienkou policajnej kontroly, v policajnom prestrojení ich mali presunúť do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti mali dať na ruky putá, niekoľko hodín ju strážiť a potom presunúť na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju mali zaškrtiť.
      Za skutok mali vykonávatelia dostať vtedajšie tri milióny korún. Skupina sátorovcov mala mať na svedomí podľa neoficiálnych informácií približne 100 ľudských životov.
      Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) navrhoval Františkovi D. a Ladislavovi A. doživotný trest odňatia slobody. Pre Rolanda Sz. úhrnný 24-ročný a pre Františka D. mladšieho 22-ročný trest.
      Starosta Dolného Chotára František D. rovnako ako Roland Sz. svoju vinu odmietli. Zvyšní dvaja sa v závere procesu k trestnej činnosti priznali, František D. mladší však odmietol, že by bol objednávateľom skutkov.
      V procese vypovedali desiatky svedkov, znalcov a poškodených. Vypovedali aj viacerí na dlhé roky odsúdení členovia skupiny sátorovcov a aj dvaja utajení svedkovia. Pojednávanie pred senátom Pamely Záleskej sa začalo koncom júla 2020. (TASR)

Krvavý starosta: František DORA je vinný z objednávok viacerých vrážd
Dorov dom z Dolného Chotára

Starostu a regionálneho politika Františka Doru a jeho spoluobvinených z Dolného Chotára, ktorých polícia vo februári 2019 zadržala v súvislosti s objednávkou viacerých vrážd. V tomto regióne už v tom období hľadala polícia hroby mŕtvol, dokonca aj hrob košického zabijaka Roberta Niguta. Písala som o tom v roku 2019 v týždenníku PLUS 7 DNÍ.

Práve u sátorovcov si mal objednať viacero vrážd František Dora, starosta obce Dolný Chotár v okrese Galanta. Toho zadržali dvadsiateho piateho februára kukláči spolu s jeho synom a ďalším obyvateľom dediny Ladislavom Alföldim. Potvrdilo sa to, čo sa už roky šepkalo, teda že starosta udržiaval v minulosti kontakty aj s mafiánmi, dokonca aj so samotným šéfom dunajskostredského gangu Lajosom Sátorom.

Hroby mŕtvych

Minimálne od roku 2001 do roku 2010 mal byť Dora starší činný pre zločineckú skupinu sátorovcov. Na krku mal aj obvinenie z objednania série vrážd a objednávky vraždy.  Závažné obvinenia sa vzniesli aj na hlavu starostovho syna. Ten je stíhaný ako objednávateľ obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy dvoch ľudí rovnako ako tretí obvinený Alföldi. Mená prvých obetí sú známe, je medzi nimi bývalý agronóm zo susednej dediny Imrich Czako.  Motív tejto vraždy súvisel s pozemkami, uviedlo tlačové oddelenie Prezídia Policajného zboru SR. Ďalšou obeťou Dorovej vražednej objednávky bol podľa vyšetrovateľov Vojtech Rampák z Trnavy. Objednávka vraždy, ktorú policajti Dorovi v aktuálnej kauze pripisujú, mala padnúť v roku 2010. Jej plánovanou obeťou bol Jozef K., ale k vykonaniu vraždy napokon nedošlo. Závažné obvinenia sa vzniesli aj na hlavu starostovho syna. Ten je stíhaný ako objednávateľ obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy Petra Nagya(1988), ktorá sa mala stať v roku 2012 a okrem toho čelí aj obvineniu  z objednávky úkladnej vraždy muža, ktorého páchatelia zabili v roku 2013.

V roku 2019 polícia na juhu Slovenska kopala znova. Pri ceste, ktorá spája Dunajský Klátov a Dolný Chotár minulý týždeň objavila zakopané ďalšie mŕtvoly. Malo ísť o tzv. biele kone gangu Sátorovcov.

Krvavý starosta: František DORA je vinný z objednávok viacerých vrážd
Zdroj: Plus 7 dní

Kto je František Dóra?

František Dora starší bol známy ako poľovník a ním organizované poľovačky sú povestné. Domáci opatrne, ale radi hovoria o tom, kto všetko „dôležitý“ sa na nich zúčastňoval. Lekári, podnikateľ, politici…  Medzi ľudí, ktorí priznali vzťah so starostom  je aj bývalý šéf predstavenstva FC Nitra Marián Valenta. Podľa neho o Dorových aktivitách mimo zákona netušil, chodieval do Dolného Chotára do bažantnice. A spolu s ním ďalších dvadsať až dvadsaťpäť ľudí.  Najviac však medzi dedinčanmi rezonuje meno ministra spravodlivosti Gábora Gála, čo je logické. Ten, mimochodom, priznal, že chodieval k Dorovi na poľovačky, rovnako ako iní z tohto regiónu. Podporil Dorovcov aj pred voľbami na spoločnej kortešačke, pretože Dora starší bol donedávna členom strany Most-Híd. V súčasnosti má členstvo v strane pozastavené. „Gábor Gál spoznal p. Doru v roku 2002, keď boli ešte poslanci v SMK, avšak neudržiaval s ním individuálne pracovné ani súkromné kontakty. Na poľovačkách síce stretol pán Gál v minulosti spomínaného pána, ale prirodzene rovnako aj iných predstaviteľov komunálnych štruktúr z regiónu, kde Gábor Gál žije (Galanta). O finančných záležitostiach obce Dolný Chotár, rovnako ani o informácii v súvislosti s objednávkou vraždy nemá pán Gál akékoľvek poznatky,“ uviedlo pre PLUS 7 DNÍ tlačové oddelenie ministerstva  spravodlivosti.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články