26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Kráľovskú minulosť Bratislavy pripomenú v auguste korunovačné dni

Slávnu kráľovskú minulosť Bratislavy pripomenú v auguste korunovačné dni. Konať sa budú v hlavnom meste od 13. do 15. augusta a pre návštevníkov aj domácich je pripravený korunovačný sprievod, rytiersky turnaj, prehliadky či koncert v Dóme sv. Martina.
      Prvé dva dni podujatia (13. a 14. 8.) budú tematické prehliadky venované korunovačnej histórii mesta. „Návštevníkov prevedieme najvýznamnejšími miestami spojenými s korunovačným ceremoniálom uhorských kráľov a ich manželiek. Účasť na prehliadkach je bezplatná,“ informuje Bratislavská organizácia cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board. Prehliadky budú v slovenskom, nemeckom, anglickom i maďarskom jazyku.
      Hlavný program Bratislavských korunovačných dní bude v sobotu 14. augusta popoludní. O 15.00 h sa začne korunovačný sprievod cez mesto, z Bratislavského hradu cez Palisády, Zámockú, Kapucínsku, Michalskú, Ventúrsku, Panskú, Rybiu bránu až na Hlavné námestie. Tu bude korunovačná prísaha a vzpínanie koňa. Následne od 17.30 h začnú šermiarske duely a rytiersky turnaj na Tyršovom nábreží. V nedeľu 15. augusta bude v Dóme sv. Martina omša spolu s koncertom Bratislavského chlapčenského zboru.
      Podujatia pripomínajúce kráľovskú minulosť a korunovácie v Bratislave patrili pred rokom 2020, pred pandémiou ochorenia COVID-19, medzi obľúbené kultúrne podujatia. V Bratislave, v Dóme sv. Martina, v rokoch 1563 – 1830 korunovali desať kráľov, jednu panujúcu kráľovnú a sedem kráľovských manželiek.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články