28.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Kostoľany pod Tribečom: Cirkev vyhlásila zbierku na opravu Kostola sv. Juraja

Rímskokatolícka cirkev Ladice vyhlásila zbierku na opravu Kostola svätého Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom v okrese Zlaté Moravce. Financie zo zbierky chce použiť na nevyhnutnú výmenu strešnej krytiny na kostole, ktorá by sa mala zrealizovať v mesiacoch apríl a máj.

„Naším úmyslom je obnoviť a zachovať tento vzácny kostol, jeho krásu a duchovné bohatstvo do ďalších rokov a pre ďalšie generácie, aby aj naďalej zostal vzácnou a krásnou dominantou našej obce,“ uviedla cirkev.
      Kostol svätého Juraja patrí k najstarším zachovaným predrománskym pamiatkam na Slovensku. Stavebne mal dve vývojové fázy. Pôvodné jadro, presbytérium a k nemu priliehajúca loď s rovným stropom boli postavené v prvej polovici 11. storočia. Podľa posledných archeologických výskumov je však kostol starší, ako sa pôvodne odhadovalo.

Kostoľany pod Tribečom: Cirkev vyhlásila zbierku na opravu Kostola sv. Juraja
Foto: sk.wikipedia.org NN

Archeológovia našli pod zachovaným kamenným kostolom fragmenty staršieho dreveného kostola s kolovou nosnou konštrukciou. Predpokladajú, že na mieste súčasného kostola stál starší drevený kostol, ktorý bol neskôr obmurovaný. Podľa odhadov sa výstavba kostola mohla začať už počas existencie Veľkej Moravy. V 13. storočí bol kostol rozšírený o murovanú panskú emporu, v 20. storočí pribudla ďalšia prístavba.

Neobyčajne cenné sú fragmenty románskych a gotických nástenných malieb v interiéri najstaršej časti kostola, odkryté a reštaurované v roku 1965. Fresky na stenách kostola sú najstaršími pamiatkami svojho druhu na Slovensku. Medzi rokmi 2009 až 2017 bol Oblastným reštaurátorským ateliérom Levoča priebežne realizovaný podrobný reštaurátorský výskum a reštaurovanie interiéru kostola. Výskum potvrdil, že dochované časti maľby boli vytvorené v prvej stavebnej fáze kostola, datovanej a archeologicky doloženej na začiatok alebo pred polovicu 11. storočia.

Kostol svätého Juraja je zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. V júni 2009 bola slávnostne odhalená tabuľa, ktorou sa táto architektonická pamiatka stala trvalou súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články