20.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

KOŠICE: Kraj začína s rekonštrukciou kreatívneho centra za 19 miliónov eur

Košický samosprávny kraj v pondelok 16. januára podpísal zmluvu na stavebné práce na rekonštrukciu Kreatívneho centra Košického kraja so žilinskou spoločnosťou Hastra. Ešte v septembri minulého roka zazmluvnil kraj aj dodávateľa slaboprúdových rozvodov či stolárskych výrobkov, ktorým je spoločnosť Metrostav. Informoval o tom hovorca KSK Michal Hudák.

KOŠICE: Kraj začína s rekonštrukciou kreatívneho centra za 19 miliónov eur
Foto: Vladimír Cirbes , fb

„Neskrývam obrovskú radosť a nadšenie, že za posledné desaťročia vstupujeme do najväčšieho investičného projektu v kreatívnom odvetví na celom východe Slovenska. Obrovský kus práce za celé štyri roky stál za to a aj keď čas na realizáciu tohto megaprojektu sa kráti, Kreatívne centrum Košického kraja si zaslúži podporu. Treba brať do úvahy, že ide o budovu v pamiatkovej zóne a výzvou pre nás budú aj neustále rastúce ceny stavebných materiálov,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Architektonické riešenie areálu bývalej tabakovej továrne počíta s úpravou budovy tak, aby bola rozčlenená na jednotlivé funkčné bloky. Tie možno samostatne využívať rôznymi subjektmi. V pláne je výmena ústredného kúrenia, sociálnych zariadení, výmena rozvodov, oprava fasády aj strechy. Súčasťou rekonštrukcie historickej budovy na Strojárenskej ulici v Košiciach bude dostavba podkrovia a vytvorenie novej plochy na streche budovy s dominantnou kovovou konštrukciou.

V kreatívnom centre vzniknú otvorené pracovné dielne a otvorené inovačné ateliéry, najmä so zameraním na media art a dizajn, ale aj scénické či vizuálne umenie, remeslá a kultúrne dedičstvo. Súčasťou tiež budú programy na podporu podnikania a nezabúda sa ani na podporu spolupráce a sieťovania. Modernizácia sa zrealizuje citlivo aj s ohľadom na pripomienky pamiatkarov. Projekt popri investícii do už existujúcich budov zahŕňa aj nákup inovatívnych technológií a najneskôr v druhom polroku sa plánuje aj spustenie realizácie niektorých mäkkých aktivít v podobe workshopov, školení či individuálneho poradenstva.

Ministerstvo kultúry SR, ktoré je sprostredkovateľom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), pripravovalo výzvu na kreatívne centrá už od roku 2017. Vyhlásilo ju v lete 2019, hneď na to podal kraj žiadosť o nenávratný finančný príspevok. Zo všetkých šiestich podporených projektov v rámci výzvy IROP získal najvyššiu čiastku – takmer 18 miliónov eur. Zmluvu s ministerstvom kultúry podpísala Košická župa v decembri 2020. Podľa nej by mal kraj vyčerpať financie z eurofondov do konca roka 2023. Príspevok z IROP predstavuje 95 percent rozpočtu projektu, Košický samosprávny kraj spolufinancuje čiastkou takmer jeden milión eur.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články