28.1 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Komisia prijala vyše 200 oznámení o sexuálnom zneužívaní detí kňazmi

Nezávislá komisia, preverujúca niekdajšie prípady sexuálneho zneužívania detí katolíckymi kňazmi v Portugalsku, vo štvrtok oznámila, že počas prvého mesiaca svojej činnosti dostala obvinenia týkajúce sa takýchto činov od celkovo 214 ľudí. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
      

Obvinenia komisii adresovali ľudia narodení v rokoch 1933 až 2006, ktorí poukazovali na svoje desaťročia utajované psychické utrpenie. „Toto utrpenie je spojené s pocitmi hanby, strachu, viny a s izolovaním sa od ostatných. S takýmito pocitmi museli (obete zneužívania) žiť,“ uviedla vo vyhlásení portugalská Nezávislá komisia pre skúmanie zneužívania detí cirkvou.
      Predstavitelia portugalskej cirkvi pred dvoma rokmi oznámili, že od roku 2001 preverovali len približne desať obvinení zo sexuálneho zneužívania portugalskými kňazmi. Viac ako polovicu z týchto prípadov však zamietli pre nedostatok dôkazov na stíhanie.
      Nová šesťčlenná laická komisia, ktorá je zložená z psychiatrov, bývalého sudcu najvyššieho súdu a tiež sociálneho pracovníka, sľubuje anonymitu každému, kto sa na ňu obráti. Svoju činnosť oficiálne začala 1. januára.
      

Komisia spresnila, že jej úlohou je preskúmať, k akému sexuálnemu zneužívaniu detí došlo, nie však začať oficiálne vyšetrovanie. Svoju správu zo svojho skúmania koncom tohto roka odovzdá Konferencii biskupov Portugalska.
      Mnohé z obvinení podľa vyjadrenia komisie naznačujú, že obeťami toho istého páchateľa mohli byť zrejme aj ďalšie deti. Výpovede svedkov dostala komisia prevažne prostredníctvom internetu. Obete takýchto činov môžu vyplniť formulár na jej webovej stránke, zatelefonovať alebo prísť na osobný rozhovor, približuje AFP.
      Obvinenia zatiaľ prichádzali z celej krajiny, ale aj od Portugalcov žijúcich v súčasnosti v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Luxembursku či Švajčiarsku, v ktorých sú veľké komunity portugalských prisťahovalcov, dodala komisia.
      

Keďže komisia dosiaľ prijala väčšinu oznámení cez internet, zintenzívňuje teraz svoju činnosť, aby sa dostala do kontaktu aj s ľuďmi v menej rozvinutých oblastiach krajiny, ktorí nemusia byť zvyknutí používať moderné technológie. Komisia sa zároveň snaží získať pre spoluprácu okrem iných aj charitatívne organizácie, občianske združenia a farské rady.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články