13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Biden údajne varoval spojencov, že Putin sa už rozhodol pre inváziu

Americký prezident Joe Biden počas piatkového virtuálneho rokovania povedal ostatným západným lídrom, že USA sa domnievajú, že ruský prezident Vladimir Putin sa  rozhodol uskutočniť inváziu na Ukrajinu, ku ktorej by mohlo dôjsť už v najbližších dňoch.

Informoval o tom denník The Guardian, ktorý sa odvolal na nemenované diplomatické zdroje.
      Bidenove slová spojencom v rámci Severoatlantickej aliancie a Európskej únie nasledovali po tom, ako prezident USA dostal najnovšie informácie od amerických spravodajských služieb v suteréne západného krídla Bieleho domu, v miestnosti známej ako Situation Room. Nemenovaní diplomati, ktorí sa brífingu zúčastnili tvrdia, že Washington sa domnieva, že ruská invázia by sa mohla začať už „v priebehu niekoľkých dní“.
      Západné spravodajské agentúry sa podľa The Guardian domnievajú, že najpravdepodobnejším cieľom ruskej ofenzívy by bolo obkľúčenie Kyjeva a vynútenie zmeny režimu.

Američania by mali odísť z Ukrajiny

Rusko už má v tejto chvíli dostatok síl na uskutočnenie veľkej vojenskej operácie proti Ukrajine a útok sa môže začať „každým dňom“, povedal v piatok poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. TASR o tom informuje na základe brífingu prenášaného z Washingtonu prostredníctvom online prenosu.
      Sullivan na brífingu v Bielom dome bez uvedenia konkrétnych dôkazov povedal, že každý Američan, ktorý sa nachádza na Ukrajine, by mal odísť v priebehu nasledujúcich 24 až 48 hodín.
      Jake Sullivan dodal, že americké spravodajské služby sa domnievajú, že ruský prezident Vladimir Putin by mohol nariadiť inváziu ešte pred koncom zimných olympijských hier v Pekingu a že je možný rýchly útok aj na hlavné mesto Ukrajiny Kyjev.
      Ruská invázia by mohla sa podľa poradcu mohla začať bombardovaním.
      „Ak sa útok odohrá, pravdepodobne sa začne leteckým bombardovaním a raketovými útokmi, ktoré by zjavne mohli usmrtiť civilistov,“ upozornil Sullivan.

Odchod z krajiny odporúčajú aj Lotyši

Lotyšsko sa pripojilo ku  krajinám, ktoré odporučili svojim občanom nachádzajúcim sa na Ukrajine, aby odtiaľ čo najskôr odišli. Informoval o tom v piatok spravodajský web Lsm.lv.      
      Ministerstvo zahraničných vecí ako dôvod uviedlo „vážne ohrozenie bezpečnosti zo strany Ruska“ v blízkosti ukrajinských hraníc a „vierohodnú hrozbu eskalácie situácie“.
      Rezort diplomacie odporučil, aby lotyšskí občania pri ceste z Ukrajiny využili lety alebo pozemné trasy cez územia členských štátov EÚ a NATO.
      Lotyšských štátnych príslušníkov, ktorí z nejakých dôvodov nemôžu opustiť Ukrajinu, rezort žiada, aby sa zaregistrovali na webe jeho konzulárneho odboru.
      Vzhľadom na vážnosť situácie lotyšské ministerstvo zahraničných vecí v súčasnosti neodporúča cestovať na Ukrajinu, píše sa v jeho vyhlásení s tým, že toto varovanie sa prostredníctvom SMS dostáva aj ku klientom mobilných operátorov registrovaných v Lotyšsku, ktorí sa momentálne zdržiavajú na Ukrajine.
      Veľvyslanectvo Lotyšska na Ukrajine pracuje naplno a v núdzovom režime, píše sa vo vyhlásení.
      Tento krok Lotyšska prišiel len niekoľko hodín po tom, čo americký prezident Joe Biden a ministerstvo zahraničných vecí USA dali podobné odporúčania americkým občanom na Ukrajine.

Moskva útočné plány popiera

Britské ministerstvo zahraničných vecí odporučilo v piatok Britom, aby necestovali na Ukrajinu. Britských občanov, ktorí už na Ukrajine sú, zároveň vyzvalo, aby odišli čo najskôr, pokým majú k dispozícii prostriedky bežnej komerčnej dopravy.
      Agentúra AFP uvádza, že k takémuto oznámeniu došlo v čase narastajúcich obáv z eskalácie napätia na rusko-ukrajinských hraniciach.
      Britský rezort diplomacie zverejnil predmetné oznámenie na svojej webstránke v rámci aktualizovaných cestovných odporúčaní. Vyslovil sa v ňom proti „všetkým cestám“ Britov na Ukrajinu. Dosiaľ britským občanom odporúčal, aby do tejto krajiny cestovali len v „nevyhnutých prípadoch“, pripomína spravodajská stanica BBC.
      Rezort zároveň odhadol, že na Ukrajine je niekoľko tisíc Britov. Uviedol tiež že v dôsledku narastajúcej hrozby budú stiahnutí ďalší zamestnanci britskej ambasády v Kyjeve, ktorá ostane otvorená, no nebude schopná poskytovať konzulárnu podporu Britom, ktorí sa napriek varovaniam rozhodnú zostať na Ukrajine. Nebudú tiež môcť očakávať pomoc pri evakuácii v prípade, ak naozaj dôjde k ruskej invázii.
      Rusko zhromaždilo pri svojich hraniciach s Ukrajinou už viac ako 100.000 vojakov, čím vyvolalo obavy, že sa chystá na inváziu. Americký minister zahraničný vecí Antony Blinken v piatok povedal, že Rusko presúva do blízkosti ukrajinských hraníc stále viac vojakov, pričom varoval, že invázia na Ukrajinu by sa mohla začať kedykoľvek, dokonca aj počas práve prebiehajúcich olympijských hier v Pekingu.
      Moskva akékoľvek útočné plány popiera a zároveň žiada od NATO a USA bezpečnostné záruky, že sa Aliancia nebude rozširovať ďalej na východ, čo sa týka hlavne Ukrajiny a Gruzínska.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články