20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Komárno: Pacientov v nemocnici pomáha liečiť zlatý retriever

Pacientov komárňanskej nemocnice pomáha liečiť desaťmesačný pes Blue. V rámci canisterapie zlatý retriever spoločne s majiteľkou Silviou Hanovou lieči pacientov na oddelení dlhodobo chorých priamo pri lôžku. „Vďaka pozitívnej spätnej väzbe od pacientov vieme, že terapia je žiadaná a plánujeme v nej pokračovať,“ zhodnotila prínos canisterapie vedúca sestra oddelenia dlhodobo chorých Anna Rybková.

Canisterapia je forma liečby a terapie, ktorá využíva interakciu medzi ľuďmi a vycvičenými psami. Jej hlavným cieľom je za pomoci psa rozvíjať a udržiavať u pacientov schopnosť komunikovať a sústrediť sa, zlepšiť ich duševnú pohodu a pokúsiť sa vymaniť ich z každodennej rutiny, ktorú v nemocnici zažívajú. Terapia so psom znižuje úzkosť pacientov omnoho efektívnejšie, pretože sa v jeho prítomnosti zvyšuje u ľudí hladina hormónu šťastia oxytocínu a zároveň sa podporuje jemná aj hrubá motorika, skonštatovala Rybková.

Canisterapia sa uplatňuje hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nie sú účinné alebo ich nemožno použiť. V prípade fyzického zdravia táto metóda motivuje najmä pri rehabilitácii a povzbudzovaní imunity. Liečenie v praxi vykonávajú canisterapeutické tímy. Tím tvorí psovod a jeho pes, pričom pes musí byť náležite vycvičený a psovod musí mať odborné vedomosti z canisterapie a psychológie.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x