18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Komárno: Netradičná súťaž pripomenie starobylé jedlá i historické boje

Priblížiť revolučné boje v rokoch 1848 a 1849 a prezentovať gastronómiu tohto obdobia je cieľom súťaže Komárňanské vojenské hostiny. Nezisková organizácia Pro Castello Comaromiensi ju organizuje 1. mája v Starej pevnosti v Komárne.

Ako informovali organizátori, súťažiť vo varení jedál z 19. storočia na otvorenom ohni môžu družstvá s ľubovoľným počtom členov. Prihlásiť sa musia najneskôr do 24. apríla. „Súťažiť je možné s akýmkoľvek jedlom konzumovaným v 19. storočí a pripraveným na otvorenom ohni v kotlíku, na ražni či grile. Jedno družstvo môže súťažiť s niekoľkými druhmi jedál, ktoré pripraví na mieste. Kritériami pri hodnotení budú hlavne chuť pripravovaného jedla, dodržanie dobovej receptúry z prvej polovice 19. storočia, jedinečnosť podávania, ale aj vzhľad družstva či atmosféra pri varení,“ vysvetlili organizátori. Ako doplnili, súťaž vo varení historických jedál bude spojená aj s ukážkou historickej bojovej scény z rokov 1848/1849.

Námetom na vznik podujatia Komárňanské historické hostiny bola udalosť, ktorú vo svojom poviedkovom cykle Revolučné a bojové obrazy opisuje spisovateľ Mór Jókai. „Podrobne píše o tom, že v apríli 1849 veliteľ Komárňanskej pevnosti, generálmajor Richard Guyon upevňoval bojového ducha obrancov pevnosti tým, že pohostil obyvateľov Komárna na hradbách Starej pevnosti. A to pri neustálej delostreleckej paľbe nepriateľa. Našu súťaž organizujeme na pamiatku tejto netradičnej hostiny,“ doplnili organizátori.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x