11.5 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Komárno: Nemocnica môže liečiť pacientov s COVID-19 monoklonálnymi protilátkami

Nemocnica Agel Komárno môže liečiť svojich pacientov nakazených novým koronavírusom monoklonálnymi protilátkami. Nemocnica dostala 96 balení lieku REGN COV2 (kasirivimab a imdevimab), potvrdila vedúca farmaceutka nemocničnej lekárne Hajnalka Komjáthy. Každé balenie lieku obsahuje dve dávky. Liečbu musí stanoviť praktický lekár a určená je pre pacientov v začiatočnom štádiu ochorenia, ktorí majú vysoké riziko, že koronavírus u nich prejde do závažného stavu.

Monoklonálne protilátky sa podávajú v nemocnici formou infúzie do žily, čo trvá maximálne 30 minút. Po podaní je pacient ešte jednu hodinu sledovaný. Liek je určený pacientom bez príznakov infekcie COVID-19 alebo s mierne až stredne závažným priebehom, ktorí nevyžadujú hospitalizáciu.
      Kasirivimab a imdevimab sú bielkoviny, tzv. monoklonálne protilátky, ktoré sa viažu na tzv. spike protein koronavírusu, spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Zabraňuje vírusu dostať sa do buniek v organizme a spôsobiť infekciu, vďaka čomu môžu pacienti  jednoduchšie a rýchlejšie prekonať vírusovú infekciu.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články