9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Kňaz M. Gavenda prežíva štedrú večeru s rodinou, potom cestuje do Bratislavy

 Kňaz Marián Gavenda z Farnosti sv. Kríža v bratislavskom Devíne prežíva štedrú večeru so svojou rodinou v Opatovej pri Trenčíne. Následne sa presunie naspäť do Bratislavy, kde zvykne komentovať polnočnú svätú omšu alebo ju slúži vo svojej farnosti.
      Kňaz pre TASR uviedol, že v rodine pri zapálenej sviečke čítajú pravidelne z Biblie opis Ježišovho narodenia a následne ich potom otec požehnal svätenou vodou. „Po jeho smrti som to robil ja, ale kým vládal, vždy on, hoci som už bol dávno kňaz, ale to otcovo žehnanie je čosi patriarchálne, a to sme rešpektovali. Potom sme v posvätnom tichu jedli oplátky s medom. Keď sme boli deti, zapálili sme prskavky a šli – spievajúc rýmovačku, ktorú kedysi otec zostavil – do obývačky, kde už pod stromčekom čakali darčeky,“ povedal Gavenda. Ako ďalej priblížil, aj tento prvok si z recesie uchovávajú doteraz. „Zvedavo sme rozbalili darčeky a šli naspäť do kuchyne, kde sa jedol šalát, ryba, kapustnica s dubákmi,“ doplnil.  
      Poznamenal, že po štedrovečernej večeri sa z okolia Trenčína presunie naspäť do Bratislavy, kde buď komentuje polnočnú svätú omšu alebo ju slúži vo svojej devínskej farnosti. „Okrem toho cez posledných 20 rokov patrí neodmysliteľne k mojim Vianociam komentovanie pápežského požehnania Urbi et Orbi z Vatikánu. Aj za Jána Pavla II., Benedikta XVI. a teraz pápeža Františka,“ vysvetlil.
      Gavenda priblížil aj jeden svoj zážitok, keď sa presúval po štedrej večeri do Bratislavy rýchlikom. Povedal, že išiel do reštauračného vozňa, kde sa stretol s vlakvedúcim, sprievodcom, obsluhujúcim reštauračného vozňa, jedným pánom, ktorý cestoval do služby na riadiacej veži bratislavského letiska a s jednou sestričkou. „Čašník Mirek povedal: Toto sú moje Vianoce a vy ste moja rodina, pozývam vás všetkých na štedrú večeru. Stlmil svetlo, zapálil sviečky, pustil koledy a priniesol kapustnicu. A vlak si rútil nocou a my sme mali krásne Vianoce,“ uzavrel Gavenda.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články