8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Klaudia ŠUGROVÁ: Ani DIA deťom nemusíte na Mikuláša kvalitnú čokoládu zakazovať

DIA Mikuláš prinesie DIA rodinám chutné a bezpečné maškrty cez výdajné okienko edukačného autíčka.

Klaudia ŠUGROVÁ: Ani DIA deťom nemusíte na Mikuláša kvalitnú čokoládu zakazovať

Len nedávno sme sa dozvedeli, že spotreba cukru na Slovensku predbehla dokonca aj USA. A dnes je tu obdobie sladkostí, obdobie Mikuláša.

Ako však slávia Mikuláša DIA rodiny a DIA deti? Deti, ktoré trpia zatiaľ neliečiteľnou cukrovkou typu DM1, ktorú si nijako nespôsobili nezdravou životosprávou? Možno by nás mohli niečomu priučiť.

Existujú aj sladkosti bez cukru? Alebo existujú „bezpečné“ maškrty? Porozprávala som sa s Klaudiou Šugrovou, štatutárom OZ KlauDIA o pravidelnej mikulášskej aktivite pripravovanej DIA deťom.

Klaudia ŠUGROVÁ: Ani DIA deťom nemusíte na Mikuláša kvalitnú čokoládu zakazovať
Klaudia Šugrová, zdroj FB

Klaudia, čo pre Vás znamená aktivita DIA Mikuláš?

Balíčky DIA Mikuláša robím našim deťom pravidelne už 7. rok a prípravu berieme veľmi zodpovedne lebo mikulášske balíčky pre DIA deti sú zároveň zážitkovým i edukačným nástrojom. Obsahujú iba kvalitné produkty racionálnej životosprávy.

Netušíte koľko úžasných pomocníkov musí mať DIA Mikuláš, aby stihol vyrobiť chutné a bezpečné maškrty pre DIA rodiny…:)

Ako je to teda s tou prípravou?

Pripravených máme 137 balíčkov a treba vedieť, že máloktorá rodina má iba jedno dieťa. Všetky produkty v balíčkoch som deťom prepočítala na sacharidové jednotky (SJ).

S dodaním produktov nám pomáhalo veľa kamarátov. V balíčkoch sú nielen produkty životosprávy, ale aj nádherné darčeky. Napríklad od šikovnej DIA mamičky Gabiky. Škriatok Kubko mi zas usilovne pomáhal pri nakladaní a vykladaní najväčšej cca 320 kg zásielky…:) A mnohí ďalší škriatkovia ich pomáhali baliť.

Klaudia ŠUGROVÁ: Ani DIA deťom nemusíte na Mikuláša kvalitnú čokoládu zakazovať

Kam všade tieto vaše balíčky putujú?

Veľké rodinné balíčky dostávajú všetci naši registrovaní členovia, napríklad v NR, ale 20 balíčkov ide do BA. Posielame tiež balíčky na Oravu, ale i do Popradu a Humenného pre ľudí so zaplateným členským. Tie už odišli poštou. Ostatné rozvážame postupne.

Malý balíček dostanú aj nečlenovia, čiže DIA deti / rodiny nováčikovia, o ktorých tu v okolí NR viem. Ku deťom v okolí NR, ktoré sem nechodia do škôl, prídeme: Rišňovce, Zbehy, Lukov Dvor, Veľký Lapáš, Veľké Zálužie, Krušovany, Poľný Kesov, Čápor, Nemčice, Vráble…

A čo DIA Mikuláš a čokoláda? Môžu sa DIA deti tešiť aj na tú?

Ale áno. Slowlandia je napríklad to pravé miesto, kde nám na požiadanie a s láskou pripravujú fantastickú čokoládu bez cukru, ktorej nutričné hodnoty sú úplne super.

Veď uznajte, kto by čakal v 100g porcii nálož 84,4 % celodennej potreby železa, 27,4% horčíka, 14,3% zinku a 32,1% vitamínu D? Takéto nutričné výzvy milujem. Ani DIA deťom potom nemusíte kvalitnú čokoládu zakazovať, pretože  predstavuje prepočet na sacharidové jednotky SJ v 100g iba cca 0,3 SJ. To určite poteší všetkých maškrtníkov…o)

Tento rok sme vďaka perfektným ľuďom mohli prísť skontrolovať dokonca jej samotnú prípravu.

Ako zabezpečujete rozvoz v tejto covidovej situácii?

Keďže sa tento rok nemôžeme stretnúť tak ako zvyčajne, balíčky deti dostanú cez výdajné okienko edukačného autíčka. Naši členovia postupne dostanú informáciu kedy a kde. Najskôr ich nesieme k maličkým, ktorí naplno prežívajú vianočné kúzlo.

Bohužiaľ, už teraz vieme, že pokiaľ zabezpečíme rozvoz všetkým deťom, a to popri práci, budú Vianoce.

Klaudia ŠUGROVÁ: Ani DIA deťom nemusíte na Mikuláša kvalitnú čokoládu zakazovať

Čo by ste chceli DIA rodinám odkázať?

Poteší nás spätná väzba ako produkty chutili, ako vplývali na glykémie a čo z balíčkov urobilo deťom najväčšiu radosť. Po doručení balíčka nám, prosím, zašlite foto pozdrav, aby sme vedeli že skončili v tých najsprávnejších rukách.

A nezabudnite, ani v tomto náročnom období nezostávate sami – personalizovanú včasnú intervenciu a komplexné nutričné edukácie realizujeme nepretržite. Sme tu pre vás.

Prajeme pokojné a hlavne bezpečné predvianočné obdobie…

Pýtala Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články