25.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Je tu čas zbierok. Prispievate?

Píše Eka Balašková, predsedníčka ZO Únie nevidiacich a slabozrakých v Komárne

Je príjemne teplo a toto počasie praje aj našej štedrosti, ochote pomáhať. A ja to schvaľujem, lebo sama dvadsať rokov organizujem verejnú zbierku, ktorá už má nejaké to svoje meno, je to značka dôveryhodnosti a serióznosti. Prečo a ako rozoznať takéto zbierky od podvodníkov?

Tradícia. Rozumiem, že nie každá zbierka sa ňou môže hrdiť, ale každá si ju môže časom vybudovať. Dobré meno je totiž výsledkom rokov serióznosti a zodpovednosti.

Informácie, veľa relevantných informácií. Zisťujte si, trebárs aj cez smartfón. Nie je najmenší problém dnešnou technikou si cez smartfón odfotiť logo zbierky a nájsť info aj priamo na mieste.

Nedôverujete? Verte svojej nedôvere! Poznáte to asi mnohí – niekto vás osloví a vám „zabliká kontrolka“, že toto nie je člověk, s ktorým by ste chceli komunikovať. Poslúchate kontrolku a nekomunikujete? Tak to praktizujte aj při zbierkach. Tá kontrolka vám totiž nebliká preto, lebo dotyčný nemá, nazvime to výzor modela/modelky, ale preto, lebo nedôverujete tomu, s čím vás osloví.

Poverenia, povolenia, kontakty na koordinátorov. To všetko si pýtajte. Seriózna zbierka toto všetko má a je cez kompetentných overiteľná. Povolenie na zbierku od Ministerstva vnútra, od Mestského úradu (kto je pod ním podpísaný?); poverenie (mnohokrát vo forme „visačky“), že XY je pre konkrétny deň poverený pomôcť při tejto zbierke; volajte koordinátorovi zbierky.

Čo musí dobrovoľník poverený zbierkou mať pri sebe?

  • Zapečatenú pokladňu s logom zbierky, možno pečiatkou organizácie. Že je pokladňa originálna (nie nejaká lepiacou páskou obehnutá „škatuľa od topánok“) vám prezradí potlač na nej, s webovou stránkou, možno QR kódom s informáciami
  • Povolenie z MV SR, prípadne z MsÚ
  • Poverenie pre dobrovoľníka, kde ho viete identifikovať
  • Kontakt na miestneho koordinátora zbierky
  • Zbierkový předmět
  • Informačné materiály o zbierke
Je tu čas zbierok. Prispievate?

Nehanbite sa pýtať sa!

Len tak zistíte, či zbierku podporíte, alebo nie. Ak sú dobrovoľníci „bezradní“, ešte to nemusí znamenať, že zbierka je neseriózna. Môžu vám ponúknuť kontakt na koordinátora, prípadne ho pred vami zavolajú.

Pekné leto s dobrým pocitom, že ste pomohli, alebo že ste sa nedali oklamať!

Chcete mi dať vedieť svoj názor?

Môžete na adrese e.balaskova@gmail.com

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články