1.3 C
Nitra
utorok, 25 januára, 2022

Je to normálne? Záchranárov, ktorým predtým vláda ďakovala, policajti na ich proteste zatýkali! (VIDEO)

Situácia sa neskutočne otočila. Namiesto potlesku a uznania – zatýkanie. Aj tak by sa dalo v stručnosti charakterizovať to, čo sa včera udialo pred naším parlamentom kde sa rozhodli protestovať sklamaní záchranári.

Vláda dnes jasne ukázala ako si váži záchranárov, ktorí si musia v týchto neľahkých časoch nie raz siahnuť až na dno svojich síl. Síce im koaliční politici sľubovali zlepšenie podmienok a navýšenie platov, neudialo sa však vôbec nič. A tak sa záchranári rozhodli ísť protestovať pred Národnú radu. Dočkali sa však niečoho, s čím rozhodne nepočítali – zatýkania. Video z protestu zverejnil na svojom profile Igor Jurečka.

Je to normálne? Záchranárov, ktorým predtým vláda ďakovala, policajti na ich proteste zatýkali! (VIDEO)

Na „ďakovačke“ záchranárov sa zviditeľnili najmä policajti

Pred parlamentom sa zišlo niekoľko desiatok sklamaných, znechutených a tiež nahnevaných záchranárov. „Sme sklamaní, unavení a totálne vyčerpaní. Vláda sa na nás vykašľala,“ povedal pred parlamentom prezident Slovenskej komory záchranárov František Majerský. Záchranári prišli pred parlament aj s transparentami, na ktorých vláde odkazovali čo si o celej situácii myslia. „Vláda, ste klamári! Skokovité navýšenie miezd záchranárov o 34 eur v hrubom?“ Niektoré odkazy sklamaných  záchranárov boli adresné a menovali napríklad premiéra Hegera, ministra Vladimíra Lengvarského či jeho predchodcu Mareka Krajčího. Na „ďakovačke“ záchranárov sa zviditeľnili najmä policajti, ktorí mali veľký problém práve so spomínanými transparentmi.

Minister Lengvarský: Záchranári za prácu v prvej línii dostanú príplatok

Záchranári sa im celú situáciu síce snažili vysvetliť, že nejde o protest, no márne. Muži zákona nielenže zdravotníkom skontrolovali covid passy, ale im rozdávali aj pokuty. Vrcholom všetkého bolo, že prezidenta záchranárov Františka Majerského aj viceprezidenta Michala Weincillera odviezla polícia na výsluch. Tomu sa hovorí skutočná vďaka. Medzi záchranárov síce prišla aj poslankyňa na SaS a predsedníčka zdravotníckeho výboru v Národnej rade Jana Bittó Cigániková, ktorá si za slabé ohodnotenie záchranárov sypala popol na hlavu, no jej argumenty boli viac ako chabé.

Zdravotný systém kolabuje, a ak nič neurobíme, tak skolabuje

„Prišla som hoci viem, že mi budú nadávať. Ale čo už majú robiť, ja by som na ich mieste robila to isté. Prišla som ich aspoň pozdraviť a pozvať ich na výbor, aby som si ich vypočula a keď sa mi to podarí, tak ich dostala pred ministra financií prípadne pred ministra zdravotníctva,“ hovorila Bittó Cigániková, ktorá priznala, že je to aj jej zlyhanie. Pre záchranárov podľa slov šéfky zdravotníckeho výboru sa navýšenie miezd pre budúci rok nechystá. „Viem, že ten zdravotný systém kolabuje a ak nič neurobíme, tak skolabuje,“ uviedla Jana Bittó Cigániková, podľa ktorej si zdravotníci zvýšenie miezd zaslúžia. „Dať záchranárom 30 eur navyše je smiešne,“ podotkla liberálna poslankyňa.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články