20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Jazdecký klub v Poľnom Kesove potrebuje vašu pomoc, podporte petíciu

Jazdecký klub v Poľnom Kesove pri Nitre bojuje o zachovanie donedávna dočasných stavieb na svojom pozemku, aby sa mohol rozvíjať ďalej. Na týchto pozemkoch pritom pôvodne obec plánovala spolu s investorom rozsiahlu výstavbu bývania pre dvetisíc ľudí.

Pre vašu predstavu, ide o drevostavby, jednoduché prístrešky pre kone, ktoré pôvodne slúžili aj ako kulisy pri natáčaní dokumentu o jazdeckom klube. Až donedávna boli legálne, no situácia sa zmenila.

Jazdecký klub v Poľnom Kesove potrebuje vašu pomoc, podporte petíciu
Pôvodne sa na týchto pozemkoch malo stavať. Juraj Sitár proti výstavbe bojoval, napokon pozemky kúpil a vytvoril Jazdeckú školu.

„Predtým na daných pozemkoch súd, i na podnet nášho právnika a našej aktivity, zastavil plánovanú výstavbu veľkého rozsahu, ktorá v zmysle zákona vyžadovala Územný plán obce, ktorý v tej dobe nebol,“ priblížil nám na stretnutí Juraj Sitár, ktorý spolu s dcérou Karolínou jazdecký klub vedie.

Podľa jeho slov obec schválila zmeny v územnom pláne, aby sa výstavba mohla realizovať, v októbri 2014. „Napokon sa však nič nestavalo a pôdu mi pôvodný majiteľa ponúkol na odpredaj. Ide o jedenásť hektárov pôdy, ktorú som kúpil. Ide o úrodnú časť pôdy, ktorú obrábame, na časti pozemku máme koníky. Práve preto som zostal prekvapený, že hoci najskôr pozemky boli zahrnuté do územného plánu ako určené na výstavbu, zrazu sa situácia zmenila a z územného plánu boli znova vyňaté. Požiadal som preto obec, aby ponechala tieto naše pozemky v Územnom pláne v nezmenenom stave! Teda v nezáväznej časti Územného plánu obce.

I pre nás nepochopiteľným spôsobom boli naše pozemky napriek našej žiadosti najskôr zadefinované úplne neštandardne v ZaD 1 Územného plánu ako orná pôda a neskôr v ZaD 2 Územného plánu boli vrátené do „Extravilánu“, napriek našej žiadosti, po dohode s poslancami, začleniť do ZaD 2 Územného plánu na týchto našich pozemkoch Základnú školu (stupeň 1-4) s Jazdeckým klubom s hipoterapiou. Dokonca poslancom nebola daná možnosť hlasovať o našom, s nimi dohodnutom projekte a v zápisnici je uvedené, že sa nehlasovalo, čo je v rozpore so zvukovým záznamom zo zasadnutia,“ povedal nám Juraj Sitár.

Jazdecký klub v Poľnom Kesove potrebuje vašu pomoc, podporte petíciu
Juraj Sitár

Stavby dočasné musia zmiznúť

V obci Poľný Kesov sme vyčlenili pozemok parcelné číslo 2781/3 pre všeobecne-prospešnú činnosť k výstavbe a rozvoju verejnoprospešných stavieb na podporu Jazdeckého klubu Poľný Kesov a farmy Santiaga, pokračuje Juraj Sitár.

„Pozemky sme zakúpili súkromne a boli súčasťou Územného plánu obce Poľný Kesov. Zaviedli sme inžinierske siete – voda, elektrika. Začali sme nakrúcať film a postavili filmové stavby. Neskôr sme požiadali o prelegalizovanie filmových stavieb, aby sme ich mohli dostavať a používať ako riadne stavby. Napriek tomu, že stavebný zákon preferuje ohľadom územných plánov zakladanie škôl, jazdeckých klubov, hipoterapie…, naše žiadosti obci v tomto smere boli nielen zamietnuté, ale pozemok bol z Územného plánu obce Poľný Kesov preradený späť do extravilánu a je snaha zbúrať nám budovy (filmové stavby) ktoré sú na pozemku dočasne a všemožne mariť našu snahu o ich prelegalizovanie, dostavbu  a ďalšiu výstavbu a rozvoj verejnoprospešných stavieb pre činnosť Jazdeckého klubu Poľný Kesov a farmy Santiaga.

Okresný úrad Nitra v osobe pána Horáka nám vyšiel maximálne v ústrety, múdro hľadal spôsoby, ako pomôcť, avšak rozhodujúci dokument potrebný k rozhodnutiu vášho úradu nám naša starostka v prenesenom výkone štátnej správy v stavebníctve odmietla dať a tak sme vášmu úradu adresovali sťažnosť, aby z pozície úradnej moci dokument od starostky vyžiadal. Sťažnosť však nebola riešená v náš prospech, v hľadaní spôsobu, ako pomôcť, naopak, Okresný úrad Nitra v osobe pána Straňáka začal hľadať dôvody, prečo nám zamietnuť  prelegalizovanie stavieb a aj dôvody, prečo dať pokyn k odstráneniu filmových stavieb podporujúcich našu verejno-prospešnú činnosť. Pritom to bol práve pán Straňák, ktorý sa v minulosti z pozície úradnej moci zasadzoval za podporu komerčnej výstavby na uvedenom pozemku a to i v rozpore so zákonom, keďže chýbal Územný plán pre rozsiahlosť výstavby!,“ tvrdí Juraj Sitár.

Petíciu nájdete tu: Petícia k zachovaniu, výstavbe a rozvoju verejnoprospešných stavieb pre činnosť Jazdeckého klubu Poľný Kesov a farmy Santiaga a zakomponovanie týchto stavieb do Územného plánu obce Poľný Kesov

Jazdecký klub v Poľnom Kesove potrebuje vašu pomoc, podporte petíciu

Bojujú o podporu

Juraj Sitár postoj obce, v ktorej žije, nechápe. „Klub vedie moja dcéra Karolína a vedie ho výborne,“ hovorí. „Ide o verejnoprospešnú činnosť, ktorá dávno prerástla hranice Poľného Kesova, napokon, v našom úsilí nás podporila aj Slovenská jazdecká federácia. Aj preto sme pripravili petičnú akciu, ktorú môžete podporiť svojim podpisom, ďakujeme.“

Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články