10.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Jasová: Exkluzívni krstní rodičia školského časopisu

Písal sa rok 2002, keď v Základnej škole v Jasovej skrsla myšlienka založiť školský časopis a vďaka akčným žiakom Dominike Borbélyovej, Janke Levákovej Kočkovičovej a Romanovi Mátyušovi dostal konkrétne kontúry a reálnu podobu. Svetlo sveta uzrelo prvé čiernobiele číslo časopisu s názvom JAŠKO – čo bola skratka Jasovskí školáci.

Oslava dvadsaťročnice

Všetci traja spomenutí tvorcovia, dnes už dospelí ľudia, si našli čas, aby navštívili svoju alma mater a zúčastnili sa oslavy dvoch desaťročí pretrvávania ich skvelej myšlienky.

Jasová: Exkluzívni krstní rodičia školského časopisu
Riaditeľka školy Elena Gulbišová s pamätnou plaketou od starostu obce Ladislava Poláka

Pospomínali na začiatky ako nemali počítač, diktafón, fotoaparát a doslova a do písmena na kolene vytvorili prvé čiernobiele vydanie školského periodika.

Radosť a nadšenie pokračovali, pribudli aj potrebné pomôcky a rok 2003 sa už niesol v znamení farebnej obálky časopisu, ktorý vychádzal štyrikrát do roka a získaval si čoraz viac priaznivcov. Pani riaditeľkou bola vtedy Mgr. Jarmila Hesterová a pani zástupkyňou bola PaedDr. Tatiana Belenčíková Kijačková, ktorá pomáhala aj pri korekcii článkov. Pôvodní zakladatelia zo školy odišli a pribudli noví. K novým redaktorom sa pridali Scarlett Gulbišová, Veronika Szerencsésová, Frederika Samuelová, Andrea Olvecká, Monika Kasášová a Miška Krasňanová. 

Jasová: Exkluzívni krstní rodičia školského časopisu
 Na oslave v kultúrnom programe vystúpili aj žiačky Mária a Juliánka Kečkéšové

Neskôr sa vedenia časopisu ujala pani učiteľka Petra Koišová, ktorá si aktuálne užíva a materskú dovolenku s dvoma detičkami, s tvorcami Jaška  však absolvovala workshopy a zapojila časopis aj do rôznych súťaží. Školský časopis získal aj rôzne ocenenia – v roku 2012 vyhral Jaško 3. miesto v celoslovenskej súťaži Pro Slavis školských časopisov. Do tejto súťaže sa zapájajú triedne aj školské časopisy nielen základných, ale aj materských, stredných, špeciálnych základných škôl a školských zariadení, dokonca aj zahraničné školy s vyučovacím jazykom slovenským. O rok neskôr získal Jaško čestné uznanie v druhej kategórii 15. ročníka Pro Slavis. 

Jasová: Exkluzívni krstní rodičia školského časopisu
 Zakladatelia Jaška Dominika Borbélyová, Janka Kočkovičová a Roman Mátyuš

V roku 2018 vyhral Jaško 1. miesto v súťaži školských časopisov, ktorú organizoval Spoločný školský úrad so sídlom vo Dvoroch nad Žitavou v spolupráci s Fakultou masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Bol to doteraz najväčší úspech nášho Jaška. Rovnako pani učiteľka Scarlett Gulbišová, dnes už Demovič, ktorá prevzala vedenie Jaška po Petre Koišovej priznala, že Jaško je jej srdcovou záležitosťou.

Jasová: Exkluzívni krstní rodičia školského časopisu
prvé číslo Jaška čiernobiele

V hudobnom programe sa predstavili sestry Julianka a Mária Kečkéšové – obe členky súboru Matičiarik, Anikó Kováčová zaspievala pieseň od Kristíny Ta ne  a s tancom je pomohli priateľky a spolužiačky. Elánovskú Poslednú bosorku si strihli deviataci Jakub Kasáš, Tomáš Matkovič a Rasťo Remeň a pridali aj piesne V piatok podvečer a Spolu.

Krst po dvadsiatich rokoch

Slávnosti sa zúčastnili aj pozvaní redaktori a bolo nesmierne pekné a zaujímavé, že aj v uponáhľanej dobe si našli čas a prišli podporiť jasovských školákov i ich skvelej vydavateľskej činnosti.

Jasová: Exkluzívni krstní rodičia školského časopisu

Rodáčka  z Jasovej a novinárka Anka Olvecká, regionálni redaktori najsledovanejších televízií – Markíza- Marek Šilhavík, JOJ – Drahu Dobrovicsová a RTVS – Lucia Hamran Kollárová nastrihanými kupónmi pokrstili Jaška, zaželali mu ešte veľa rokov krásnej činnosti, veľa skvelých inšpiratívnych článkov a nadšených redaktorov z radov žiakov jasovskej základnej školy.

Jasová: Exkluzívni krstní rodičia školského časopisu
Akt krstu a krstní rodičia Anna Olvecká, Marek Šilhavík, Drahu Dobrovicsová a Lucia Hamran Kollárová 

Po akte krstu nasledovalo krájanie jaškovskej torty, ktorú upiekla bývalá žiačka školy Betka Goncolová. Riaditeľka školy Elena Gulbišová prevzala z rúk starostu obce Ladislava Poláka Pamätnú plaketu ako ocenenie za aktivity, zviditeľňovanie jasovskej školy.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články