20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Jaroslav Naď: Slovensko patrí medzi najaktívnejších poskytovateľov vojenskej pomoci Ukrajine

Slovensko je jedným z najaktívnejších štátov v poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine a je odhodlané v tom pokračovať. Ukrajine bude naďalej posielať aj humanitárnu pomoc. Celkovo Slovensko poskytlo Ukrajine už 12 balíkov pomoci. Vyhlásil to v piatok dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď po rokovaní Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny na leteckej základni Ramstein v Nemecku. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kakaščíková.

Doterajšia pomoc zo Slovenska zahŕňala systém protivzdušnej obrany S-300, odmínovacie systémy Božena, tri desiatky vyradených bojových vozidiel pechoty BVP-1, päť dopravných vrtuľníkov, muníciu, palivo a najnovšie tiež 13 stíhacích lietadiel MiG-29 a časť protilietadlového raketového systému KUB.

Jaroslav Naď: Dobrovoľná vojenská príprava pravdepodobne tento rok nebude

Protivzdušná obrana je pre Ukrajinu podľa Naďa kľúčová. „Preto sme boli jednou z prvých krajín, ktoré jej darovali túto strategickú techniku. Verím, že tieto kroky povzbudia viaceré krajiny k rozhodnutiu dodať potrebnú vojenskú pomoc, ktorá by mohla zachrániť ešte viac ľudských životov a pomôže Ukrajine oslobodiť svoje územie,“ uviedol šéf slovenského rezortu obrany. Zároveň vyjadril spokojnosť s odhodlaním medzinárodného spoločenstva pomáhať Ukrajine.

Slovensko podporuje Ukrajinu aj prostredníctvom prevádzky na opravu ukrajinskej vojenskej techniky v Michalovciach. Naď zopakoval, že zo strany SR je všetko pripravené na to, aby sa technika nasadená na Ukrajine mohla začať opravovať.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x