19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Invázne druhy komárov si vedia nájsť veľké množstvo liahnisk

Invázne druhy komárov, ktoré sa nachádzajú aj na Slovensku, si vedia v nových podmienkach nájsť veľké množstvo liahnisk. Tie väčšinou vytvára človek, preto je dôležité starať sa o svoje okolie. Pre TASR to uviedla Viktória Čabanová z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV).

„To znamená, že akúkoľvek nádobu, kde stojí voda, treba raz týždenne čistiť alebo ju prekryť, aby do nich samičky nevedeli naklásť vajíčka,“ povedala Čabanová. Podľa jej slov určite treba počet takýchto nádob aj zredukovať.

Veľkým problémom sú podľa nej odpadky či voľne pohodené pneumatiky. „Ako sa my správame k prírode a nášmu prostrediu, tak sa nám to potom aj vracia,“ uviedla vedkyňa.

Okrem nálezu invázneho druhu komára Aedes japonicus japonicus z roku 2019 na Slovensku vedci z BMC SAV zatiaľ iný nový druh nezaznamenali. V krátkom čase však predpokladajú prienik inváznych druhov Aedes albopictus a Aedes koreicus, ktoré sa už ako ustálené populácie nachádzajú v Maďarsku a Rakúsku.

Aedes japonicus japonicus bol zaznamenaný na Slovensku aj v roku 2022, vytvára si už u nás stabilné populácie. „V rámci inváznych druhov patrí k menej nebezpečným, ale taktiež vie prenášať rôzne patogény. Preto jeho výskyt tvorí riziko pre zdravie zvierat a ľudí,“ poznamenala Čabanová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x