9.2 C
Nitra
utorok, 16 apríla, 2024

Imunita po prekonaní infekcie je silnejšia než po podaní vakcíny od Pfizer/BioNTech, tvrdia vedci

Svet mala od koronavírusovej pliagy zachrániť vysoká zaočkovanosť ľudí a premorenie. Ako sa ukazuje, to prvé takmer vôbec nefunguje, pretože vírus prenášajú aj zaočkovaní a tí sa ním môžu opätovne nakaziť, ba naň i zomrieť, priniesla informácie TA3.

Imunita po prekonaní infekcie je silnejšia než po podaní vakcíny od Pfizer/BioNTech, tvrdia vedci
foto: freepik

Ukazuje sa, že slová viacerých odborníkov, že vysoká miera zaočkovanosti nebude mať na šírenie koronavírusu žiadny vplyv, boli správe. A správne boli aj tie tvrdenia, že čím bude viac ľudí zaočkovaných tým bude mutácií na COVID-19 viac. Ako informuje portál ta3.com, na úrovni jednotlivých krajín nie je badateľný žiaden vzťah medzi percentom plne zaočkovanej populácie proti ochoreniu Covid-19 a výskytom nákazy.

Autori výskumu vyzvali na prehodnotenie očkovania ako primárneho nástroja v boji s Covid-19

Ba práve naopak, výskum v 68 krajinách dokonca ukázal viac nových prípadov nákazy v krajinách s vysokým podielom plne zaočkovaných v porovnaní s menej zaočkovanými krajinami. Uvádza sa to v najnovšom čísle karentovaného vedeckého časopisu European Journal of Epidemiology. Autori v článku píšu, že Izrael s viac než 60% zaočkovanosťou mal počas sledovaného týždňa najviac prípadov nákazy koronavírusom na milión obyvateľov spomedzi skúmaných krajín. Vedci si v USA všimli zase niečo iné – výrazné rozdiely v počte nových prípadov v rámci vysoko zaočkovaných okresov. Prax teda ukazuje, že počet nových prípadov výrazne neklesal so stúpajúcou zaočkovanosťou.

Spomedzi piatich najviac zaočkovaných okresov, kde dosahuje podiel plne vakcinovaných od 84,3 do 99,9%, označilo americké Centrum pre kontrolu a šírenie chorôb štyri za okresy s vysokou úrovňou šírenia infekcie. Medzi 57 okresmi s nízkou úrovňou šírenia nákazy má zase viac než štvrtina zaočkovanosť pod 20%. Pri týchto výsledkoch výskumu jeho autori vyzvali na prehodnotenie očkovania ako primárneho nástroja boja proti Covid-19, osobitne s ohľadom na šírenie variantu delta a pravdepodobnosť vzniku ďalších mutácií.

Vedci volajú po opätovnom používaní nefarmakologických prostriedkov pri  ochorení Covid-19

Popri vakcinácii je podľa vedcov potrebné upriamiť pozornosť aj na ďalšie farmakologické a nefarmakologické prostriedky, napríklad podporu hygieny, dodržiavane odstupu či lacné testovanie. Vedci upozornili aj na to, že podľa údajov izraelského ministerstva zdravotníctva dosahuje účinnosť dvoch dávok vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech proti nákaze iba 39% oproti avizovaným 96%. Najnovšie údaje tiež ukazujú, že imunita po prekonaní infekcie je silnejšia než po podaní vakcíny od Pfizer/BioNTech.

Očkovanie síce chráni proti ťažkému, prípadne až fatálnemu priebehu ochorenia, Centrum pre kontrolu a šírenie chorôb informuje u plne zaočkovaných počas prvých piatich mesiacov tohto roka o náraste úrovne hospitalizácií z 0,01% na 9% a náraste úrovne úmrtí z 0 na 15%. Autori výskumu apelujú na úrady, že pri snahe zvýšiť zaočkovanosť by sa mali vyvarovať stigmatizácie nezaočkovaných, ktorá podľa nich „môže spôsobiť viac škôd než úžitku“. Vedci volajú po opätovnom používaní nefarmakologických prostriedkov pri „nastoľovaní rovnováhy života s ochorením Covid-19 rovnako, ako už sto rokov žijeme s rozličnými sezónnymi variantmi chrípkového vírusu z roku 1918“.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články