14.2 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Iba 8,8 % samospráv finančne prispieva občanom na sociálne služby

Len 8,8 percenta samospráv prispieva odkázaným obyvateľom na sociálne služby od neverejných poskytovateľov. Ukázal to prieskum medzi obcami a neverejnými poskytovateľmi sociálnych služieb, ktorý uskutočnilo SocioFórum. Podľa fóra je to alarmujúce zistenie a v mnohých prípadoch sa obce správajú v rozpore so zákonom. Právo na prístup k verejným peniazom majú totiž aj neverejní poskytovatelia.
      Za prekvapujúce zistenie považuje fórum aj údaj, že 79 % obcí finančný príspevok na prevádzky neverejných sociálnych služieb neposkytlo, pretože ich o to nikto nepožiadal. Neverejní poskytovatelia sociálnych služieb zase uviedli ako najčastejší dôvod, pre ktorý o príspevok nežiadali, negatívne skúsenosti, napríklad, že im obec v minulosti žiadny príspevok neposkytla alebo ho dostali v neadekvátnej výške.
      Medzi dôvodmi, pre ktoré obce neposkytli príspevok, sa nachádzala napríklad aj argumentácia, že občanovi už služba bola poskytovaná a zabezpečil si ju sám, alebo že občan či jeho príbuzní majú dostatok finančných prostriedkov. „Ani naše zariadenie nepýta od iných miest a obcí finančné prostriedky na dofinancovanie sociálnej služby,“ tak znel ďalší argument. Tieto dôvody považuje fórum za absurdné až protiprávne.
      „Dôvody, ktoré uvádzali obce pre neposkytnutie príspevku, dávajú jasný signál o tom, ako vnímajú obce svoju zákonom stanovenú povinnosť a preukazujú, že mnohé obce postupujú v rozpore s platnou legislatívou. Jedným z dôvodov neposkytnutia príspevku zo strany obcí bol aj nedostatok finančných prostriedkov,“ dodalo fórum s tým, že to uviedlo 12 % obcí. Ďalších 13 % to odôvodnilo nevyčlenením prostriedkov na tento účel a jedno percento tvrdí, že to nie je ich prioritou.
      S výsledkami prieskumov chce SocioFórum oboznámiť aj ministerstvo práce. Sformulovali aj niekoľko odporúčaní na zlepšenie situácie s neverejnými poskytovateľmi sociálnych služieb. Navrhuje zabezpečiť vzdelávanie pre príslušných zamestnancov obcí a miest a pre neverejných poskytovateľov sociálnych služieb zamerané na znalosť a implementáciu zákona. Takisto odporúčajú zvýšiť počet kontrol obcí a podmieniť čerpanie finančných prostriedkov z verejných zdrojov pre obce preukázaním plnenia si zákonom stanovených povinností v oblasti sociálnych služieb voči neverejným poskytovateľom. Podľa fóra by tiež bolo dobré prehodnotiť originálne kompetencie obcí a zabezpečiť jednotnú implementáciu povinnosti obce.
      Do prieskumu fóra sa zapojilo 2012 obcí z celkového počtu 2887 a 165 neverejných poskytovateľov sociálnych služieb z 379. Najväčší podiel zapojených obcí bol v Žilinskom kraji, najmenej v Prešovskom kraji.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články