10.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Horúčavy ohrozujú aj ľudí bez domova, neziskovky vyzývajú na všímavosť

Horúčavy môžu byť hrozbou aj pre ľudí bez domova v podobe úpalov, popálenín, dehydratácie či konzumácie nepitnej vody. Upozorňujú na to viaceré neziskové organizácie a verejnosť v týchto dňoch žiadajú o väčšiu všímavosť. Niektoré organizujú aj zbierky šiltoviek, opaľovacích krémov či balených vôd.
       „Pokiaľ stretnete na ulici človeka, ktorý bezvládne leží vystavený priamemu slnku, prosíme, aby ste ho oslovili, zistili jeho zdravotný stav, pokúsili sa pomôcť mu presunúť sa do tieňa a v prípade potreby volali záchrannú službu 155. Ak máte možnosť, poskytnite mu tekutiny,“ uviedla riaditeľka občianskeho združenia Vagus Petra Červená. V Bratislave organizuje združenie zbierku pokrývok hlavy, opaľovacích krémov a balenej vody, ktoré budú terénni sociálni pracovníci rozdávať počas služieb v uliciach hlavného mesta priamo ľuďom bez domova.
      Nezisková organizácia Depaul Slovensko upozorňuje, že vysoké teploty môžu pre túto skupinu ľudí znamenať aj zvýšený počet kožných infekcií či problémy s tlakom. „Keďže naši klienti trávia väčšinu svojho času na priamom slnku (niekedy na ňom aj zaspia), prichádzajú k nám veľmi často s popáleninami od slnka, úpalom a niekedy i dehydratáciou. Preto sa naša starostlivosť o ľudí bez domova v Ošetrovni sv. Alžbety v Bratislave v tomto období zameriava najmä na ošetrovanie spálenej pokožky. Poskytujeme im aj vodu a šiltovky,“ priblížila Patrícia z ošetrovne. Depaul Slovensko preto vyhlásil zbierku šiltoviek, opaľovacích krémov, balených vôd i šľapiek, ktoré môžu následne rozdávať ľuďom bez domova.
      V niektorých okresoch Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja môžu teploty vo štvrtok dosiahnuť až 38 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy tretieho stupňa pred vysokými teplotami. V okresoch na strednom, južnom a juhovýchodnom Slovensku platia výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami. Očakáva sa tam miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu do 36 stupňov Celzia. Prvý stupeň výstrahy pred vysokými teplotami platí v okresoch najmä na severnom, časti stredného a východného Slovenska. Teploty tam môžu dosiahnuť do 34 stupňov Celzia.
      Meteorológovia varujú, že vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články