8.1 C
Nitra
utorok, 20 februára, 2024

HLAS-SD: Minimálna mzda porastie opäť pomalšie, príplatky sa zmrazia


Minimálna mzda na budúci rok porastie opäť pomalšie ako pôvodne mala. Po nedohode sociálnych partnerov totiž už druhý rok po sebe nastupuje vzorec z dielne ministra práce Milana Krajniaka, ktorý obmedzuje rast minimálnej mzdy.

Vyhlásil to poslanec NR SR a podpredseda strany HLAS – sociálna demokracia Erik Tomáš. “Ešte v minulom volebnom období parlament schválil návrh zákona, podľa ktorého minimálna mzda predstavovala 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Minister Krajniak však túto hranicu znížil na 57 %. V praxi to znamená, že ľudia zarábajúci minimálnu mzdu dostanú na budúci rok namiesto takmer 680 eur, len 646 eur. Vláda teda ľudí s najnižšími príjmami pripraví o 34 eur mesačne” uviedol Tomáš a pripomenul, že za pôvodný štedrejší model výpočtu minimálnej mzdy hlasovalo ešte v opozícii aj hnutie Sme rodina a súčasný minister financií Igor Matovič v tom čase sľuboval, že na sociálne opatrenia nesiahne.

Erik Tomáš už dlhodobo kritizuje aj odpojenie príplatkov za prácu v noci a počas sviatkov a víkendov od minimálnej mzdy. “Už minuloročný zásah vlády znamenal, že ľudia pracujúci v neštandardných časoch zarobili menej, ale príplatky sa aspoň zvýšili o pevnú sumu. V budúcom roku zostanú už úplne zmrazené”, hovorí Tomáš. Podľa neho vláda len potvrdzuje, že jej viac záleží na podnikateľoch ako na zamestnancoch. “Neobstoja argumenty o šetrení kvôli pandémii, ani strašenie prepúšťaním. Prax už dávno vyvrátila, že by rast minimálnej mzdy negatívne ovplyvňoval nezamestnanosť. Naopak vyššie mzdy znamenajú vyššiu kúpyschopnosť obyvateľstva, čo pomôže ekonomike a v konečnom dôsledku i samotným firmám”, uzatvára Tomáš.
Video nájdete na fb

https://fb.watch/7zp0CS-Zxu/

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články