19.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

HLAS-SD: Lengvarský pri očkovaní detí zavádza a nekorektne informuje verejnosť


Žiadame ministra Lengvarského, aby ohľadom očkovania detí vo veku od 5 do 11 rokov nezavádzal a korektne informoval verejnosť, rodičov i lekárov!

Vo veci tak citlivej témy ako je očkovanie malých detí od 5 do 11 rokov, ktoré nemá stále dostatočné celosvetové klinické štúdie ohľadom nielen jeho účinnosti, ale hlavne bezpečnosti, je nevyhnutné pristupovať k informovaniu o tejto problematike mimoriadne opatrne a zrozumiteľne. A to predovšetkým z pozície autority ministra zdravotníctva a z dôvodu, že očkovanie detí v tejto vekovej skupine nie je stále schválené ani Európskou liekovou agentúrou, pričom práve na toto schválenie sa čakalo aj v prípade očkovanie dospelých a detí staršie ako 12 rokov.

Zuzana Dolinková, podpredsedníčka strany HLAS – sociálna demokracia:

,,Minister Lengvarský v stredu 8. septembra 2021 na tlačovej konferencii informoval, že od 9. septembra 2021 bude možné očkovať aj deti vo veku od 5 do 11 rokov, a to v pediatrických ambulanciách na základe žiadosti rodiča a po schválení pediatra, pričom zodpovednosť za očkovanie preberá štát. Celé toto vyjadrenie je aj podľa vedenia pediatrickej spoločnosti a hlavnej odborníčky pre pediatriu nesprávne, nakoľko k presnému u postupu očkovania detí od 5 rokov nie je ešte vo finálnom znení vydané ani platné usmernenie MZ SR. Samotní pediatri nehovoria o plošnom očkovaní detí od 5 rokov, ale vo veku od 5 rokov odporúčajú očkovať najmä deti v rizikových skupinách, s ťažkými onkologickými diagnózami a ťažkými zdravotnými komplikáciami, ležiace deti, u ktorých by nakazenie covidom malo oveľa horší priebeh a príznaky, aké by dieťa mohlo mať po očkovaní. Okrem toho očkovanie detí by podľa dostupných informácií malo byť realizované v špecializovaných očkovacích centrách pre deti a nie v pediatrických ambulanciách a ak v ambulanciách, tak len výnimočne. Rovnako očkovanie u týchto detí s ťažkými diagnózami by malo podliehať schváleniu konkrétnym špecializovaným lekárom, nie primárne pediatrom.

Vzhľadom na uvedené zjavne nepresné a nejasné informácie, ktorými minister zdravotníctva spôsobil chaos medzi rodičmi i pediatrami preto vyzývam ministra Lengvarského, aby okamžite uviedol všetky informácie ohľadom správnosti postupu prípadného očkovania našich detí vo veku od 5 do 11 rokov na pravú mieru a verejnosti poskytoval len overené a odborníkmi akceptované a schválené informácie. Pán minister, zase zopakujem, zdravotníctvo nie sú len nemocnice a reprofilizované lôžka! Ak chceme pandémiu konečne poraziť a žiť normálne, konajte a komunikujte prosím tak, aby ľudia mali dôveru k prijatým opatreniam, ako i očkovaniu.

Okrem toho argument ministerstva zdravotníctva, že očkovať od 5 rokov by sa mohli napríklad deti v rodine, kde nie sú zaočkovaní rodičia alebo starí rodičia je zase postavený na hlavu. Dnes nemáme zaočkovaných takmer pol milióna ľudí nad 60 rokov, preto je potrebné robiť opatrenia za účelom zaočkovania tejto skupiny ľudí. Je nemysliteľné, aby naše deti preberali zodpovednosť za zdravotný stav rodičov a starých rodičov. Musí to byť presne naopak.“

Považujeme preto v tejto ťažkej pandemickej situácii, kedy je spoločnosť rozpoltená a neverí opatreniam za absolútne nevhodné, aby minister zdravotníctva posúval verejnosti informácie, ktoré nemá dôsledne a jednotne vnútorne odkomunikované predovšetkým s odbornou verejnosťou. O takto závažnej téme informovať pediatrov ako i rodičov prostredníctvom médií je výsostne neprofesionálne.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články