26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Hlas-SD kritizuje zastavenú obnovu nemocnice v B. Bystrici

Mimoparlamentná strana Hlas-SD kritizuje zastavenie procesov vedúcich ku komplexnej rekonštrukcii Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii ubezpečilo, že banskobystrická nemocnica bude rekonštruovaná z plánu obnovy. Nevylúčilo ani výstavbu novej nemocnice.

Komplexnú rekonštrukciu banskobystrickej nemocnice za viac ako 104 miliónov eur odobrila ešte v januári 2019 vláda Petra Pellegriniho. V projekte bolo následne vyhlásené i verejné obstarávanie na dodávateľa, predpokladaný termín dokončenia prác bol stanovený na koniec roka 2023. K realizácii prác nakoniec nedošlo.

„Vyzývame ministra Lengvarského (nominant OĽANO), aby dal občanom Banskobystrického kraja jasnú odpoveď, čo mieni robiť s Rooseveltovou nemocnicou a prečo sa nepokračuje v rozhodnutí vlády z roku 2019. Namiesto toho sa objavujú informácie, že túto nemocnicu by možno bolo treba aj zvaliť a z plánu obnovy by bolo lepšie postaviť novú nemocnicu v Sielnici,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini.
      Ako pre TASR uviedla hovorkyňa FNsP F. D. Roosevelta Ružena Maťašeje, rezort zdravotníctva po ukončení verejného obstarávania na dodávateľa stavby nemocnici neodporučil zmluvu podpísať.

Hlas-SD kritizuje zastavenú obnovu nemocnice v B. Bystrici
Foto: sk.wipikedia.org NN

„Vzhľadom na časový odstup, vývoj cien vstupov a vysoký nárast cien stavebného materiálu, by projekt tak, ako bol nadimenzovaný a obstarávaný v roku 2019, nebol finančne udržateľný. Preto nemocnica v septembri 2021 ukončila proces komplexnej rekonštrukcie zrušením verejného obstarávania bez podpisu zmluvy,“ vysvetlila pre TASR Maťašeje.

Rezort zdravotníctva tvrdí, že k prehodnoteniu zámeru komplexnej rekonštrukcie banskobystrickej nemocnice došlo aj z toho dôvodu, že projekt nezodpovedal požiadavkám zdravotníckeho systému v období pandémie nového koronavírusu. Banskobystrická nemocnica však aktuálne pripravuje viaceré alternatívy na projekt rekonštrukcie či výstavbu novej nemocnice.
      „Nemocnica sa bude uchádzať o finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR, z ktorého môže Slovensko na výstavbu nových zdravotníckych zariadení čerpať viac ako miliardu eur,“ uviedla pre TASR hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Zastavenie rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice a chýbajúce informácie o ďalšom postupe kritizoval aj primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko či mimoparlamentná SNS, ktorá súčasný stav považuje za signál politizácie zdravotníctva. „Ide pritom o spádovú nemocnicu s dosahom na celé stredné Slovensko, ktorá disponuje  najmodernejšími technológiami a uznávanými odborníkmi,“ uviedla SNS v stanovisku.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články