11.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Heger: Žiť slobodu, demokraciu a mier nie je samozrejmosť

Predstavitelia strany Demokrati si pri príležitosti 55. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa pripomínajú pamiatku obetí. Demokrati zároveň upozorňujú, že aj dnes existujú politické sily, ktoré chcú Slovensko mentálne vrátiť pred rok 1968.

“Žiaľ, aj v 21.storočí vidíme, že žiť slobodu, demokraciu a mier nie je samozrejmosť. Útoky na tieto hodnoty zažívame u našich východných susedov, ale, žiaľ, aj medzi politickými predstaviteľmi na Slovensku. Je preto nevyhnutné pripomínať si udalosti v našej histórií, lebo národ, ktorý na svoju históriu zabudne, je odkázaný ju prežiť znova,” hovorí predseda strany Demokrati Eduard Heger s tým, že na Slovensku je množstvo tých, ktorí si živo pamätajú august 1968, kedy do Československa vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, aby prostredníctvom tohto brutálneho vojenského zásahu zastavili a potlačili demokratizačné snahy. “Nikdy nezabudnime na časy, kedy sa nám po uliciach premávali tanky a z korby auta na nás mierili vojaci so samopalmi. Vážme si, že Slovensko je dnes súčasťou medzinárodného spoločenstva, ktoré garantuje našu slobodu a bezpečnosť,” dopĺňa Heger.

Volebná líderka strany Demokrati Andrea Letanovská hovorí, že komunistický režim vzal Slovensku možnosť byť súčasťou vyspelej Európy oveľa skôr. “Komunistický režim zobral ľuďom nielen slobodu voliť, ale slobodu, rozhodnúť sa, ako prežijú svoj život. Zobral nám možnosť naplniť svoje talenty, byť úspešní a priniesť krajine prosperitu. Komunistický režim bol zločinecký režim. Nielen preto, že o tom rozhodol súd. Tí, ktorí ho prežili, vedia veľmi dobre. Ja som vyrástla a dospela za socializmu. Veľmi dobre si pamätám kolegov, priateľov mojich rodičov, ako doplatili na to, že neboli poplatní režimu. Nedopusťme, aby sa tieto časy vrátili v akejkoľvek podobe. A určite nie v podobe ‘demokracie´, akú si predstavuje Robert Fico,” upozorňuje Letanovská.

„Význam udalosti zo 68 sa dnes stáva obeťou prekrúcania a prispôsobovania politickým záujmom. Niektorí, najmä z extrémistického spektra sa snažia presvedčiť, že okupant bol spojenec a že tí ozajstní, dnešní spojenci sú okupanti. Je to ale naopak a preto o tom budeme vytrvalo a nahlas hovoriť,” hovorí podpredseda strany Demokrati Jaroslav Naď.

Člen predsedníctva strany Demokrati Juraj Šeliga varuje, že po 55 rokoch od okupácie sa na Slovensko tlačia k moci priaznivci novodobých okupantov. “Fico, Pellegrini a Uhrík nás chcú mentálne vrátiť do 1968, do sveta, kde vládna moc reálne diktuje, čo si ľudia majú myslieť, čo majú hovoriť, koho majú alebo nemajú vyšetrovať. Žiaľ, títo ľudia predstavujú hodnoty normalizátorov. Rok 1968 by nám mal byť mementom, aby sme týchto novodobých Biľakov nepustili k moci. Pretože budú okupovať našu krajinu takým spôsobom, ako to kedysi robili vojská Varšavskej zmluvy. Spoločne nesmieme dovoliť návrat normalizačných dôb,” uzatvára Šeliga.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x