23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Hattas a hazardné hry: Vyšetrovateľ začal stíhanie za marenie úlohy verejným činiteľom

Polícia mala preveriť, či nekonaním zo strany nitrianskeho primátora nedošlo k spáchaniu trestného činu. Ide o zákaz hazardných hier na území mesta Nitra, presnejšie, neudelenie licencií.

Nitrianski mestskí poslanci ešte v roku 2019 schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta. Urobili tak na základe petície za zákaz hazardu, ktorú vtedy podpísalo viac ako dvadsaťtritisíc ľudí. Petícia bola hlavným predvolebným ťahákom súčasného primátora mesta Mareka Hattasa. Herne a automaty mali z mesta zmiznúť úplne a postupne tak, ako mali ich prevádzkovateľom končiť platné licencie.

Hattas a hazardné hry: Vyšetrovateľ začal stíhanie za marenie úlohy verejným činiteľom
Poradca primátora Henrich Varga a primátor mesta Marek Hattas

Zdržiavali sa licencie úmyselne?

Hoci prevádzkovatelia hazardných hier požiadali o licencie, mesto im ich neudelilo, okrem jednej.  Poslanci primátora  upozorňovali na možný prešľap v zákone, potvrdil to aj poslanec mestského zastupiteľstva v Nitre Ján Greššo. „Zo zápisníc zastupiteľstva je jasne vidieť, že primátor bol upozornený, jasne pochopil to upozornenie a v následnej reakcii nepriamo potvrdil, že vedome a úmyselne s termínmi vyjadrení k žiadostiam manipuloval. Podotýkam, že proti vôli príslušného odborného pracovníka mestského úradu, ktorý všetky rozhodnutia v termíne pripravil a predložil primátorovi na podpis.

Asociácia zábavy a hier okamžite neudelenie licencií napadla, a podala podnet na prokuratúru, či celý tento proces prebehol zákonne a najmä, či bolo v súlade so zákonom čakať až na prijatie nového zákona a dovtedy licencie predlžovať. „Mesto Nitra bolo povinné pri vydaní vyjadrenia Vašej spoločnosti aj jednu zo základných pravidiel správneho konania a to zásadu rýchlosti konania,“ píše sa v reakcii na spomínaný podnet. „Jednoznačne je možné skonštatovať, že mesto Nitra sa uvedenou zásadou pri vybavovaní žiadosti spoločnosti XXX (požiadala o anonymitu) neriadilo, nakoľko od podania žiadosti do ich vybavenia uplynulo viac ako 60 dní a mesto Nitra nemalo žiadnu prekážku, pre ktorú nemohlo žiadosti vybaviť plynule bez prieťahov.“ Na túto zistenú nečinnosť mesta reagovala prokuratúra v Nitre prokurátorským opatrením, upozornením ešte v decembri 2020.

Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie

Vyšetrovateľ začal stíhanie za marenie úlohy verejným činiteľom z dôvodu nekonania, neudelenia licencie na prevádzkovanie hazardných hier v Nitre spoločnosti K-Bet 7 z Bratislavy, a bola jej týmto konaním spôsobená škoda. Trestné oznámenie podali zatiaľ štyri spoločnosti.

Kto bude za toto konanie zodpovedný a kto bude platiť prípadné odškodnenie? Treba dúfať, že to nepôjde v konečnom dôsledku z mestskej pokladne.

Hattas a hazardné hry: Vyšetrovateľ začal stíhanie za marenie úlohy verejným činiteľom
Hattas a hazardné hry: Vyšetrovateľ začal stíhanie za marenie úlohy verejným činiteľom

(Heď)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články