14.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Haptická výstava ponúkne zážitok z výtvarného umenia aj nevidiacim

Nitrianska galéria v týchto dňoch sprístupnila svoju prvú hmatovú výstavu určenú nevidiacim a slabozrakým návštevníkom. Ako uviedli organizátori, nová expozícia s názvom Dotkni sa výtvarného umenia je súčasťou projektu Tvoriť môže každý. Výstava potrvá v Nitrianskej galérii do 31. októbra.

Takzvaná haptická výstava prináša výber zo zbierky galérie zameraný na rôznorodosť výtvarného umenia od konca 19. až do začiatku 21. storočia. „Zameriava sa na tvorbu 14 autorov, ktorí sú vo svojom výtvarnom prejave odlišní, a tak poskytujú širokú škálu zážitkov. Práve dotykom je možné rozoznávať rôzne sochárske materiály ako mramor, drevo, bronz či železo,“ uviedla kurátorka výstavy Elena Tarábková.

Návštevníci galérie budú môcť podľa jej slov svojím hmatom odhaliť dievča utekajúce pred búrkou, rybu na tanieri, sochu nitrianskeho siláka Corgoňa, hradnú bránu či portrét talianskeho renesančného sochára Michelangela. „Hmatom zistia, ako sa v minulosti obliekali slovenskí pastieri, slovanskí bojovníci či Koceľ, syn kniežaťa Pribinu, ktorí sú zobrazení na bronzových reliéfoch. Prstami návštevníci spoznajú aj pôdorys a priečelie budovy Župného domu v Nitre, v ktorom sídli Nitrianska galéria,“ doplnila Tarábková.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x