20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Fondy v druhom pilieri sa opäť OSLABILI, sporitelia majú na účtoch 11,75 miliardy eur

Fondom v druhom dôchodkovom pilieri sa počas minulého týždňa nedarilo. Celkový objem majetku sporiteľov v kapitalizačnom pilieri sa medzitýždenne znížil o 26,2 milióna eur na 11,75 miliardy eur. Hodnota majetku v garantovaných dlhopisových fondoch klesla o 3,8 milióna eur na 6,94 miliardy eur, v negarantovaných akciových, indexových a zmiešaných fondoch išiel objem úspor nadol o 22,4 milióna eur na 4,81 miliardy eur. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Úspory ľudí sa medzitýždenne znehodnotili vo všetkých negarantovaných fondoch. Indexové fondy sa k 30. decembru minulého roka oslabili o 0,30 % až 0,55 %. Akciové fondy išli nadol o 0,23 % až 0,52 %. Zmiešané fondy sa znehodnotili o 0,32 %, resp. o 0,47 %. Garantované dlhopisové fondy sa tiež oslabili, a to o 0,02 % až 0,07 %.

Ani príspevkovým fondom, ktoré v treťom pilieri spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti, sa k 30. decembru vlaňajška nedarilo. Tieto fondy medzitýždenne klesli o 0,17 % až 0,51 % s výnimkou jedného fondu, ktorý sa posilnil o 0,03 %. Výplatné fondy vykázali zhodnotenie od záporných 0,20 % po kladných 0,02 %. Doplnkové dôchodkové spoločnosti spravovali k minulému piatku vo svojich fondoch 2,93 miliardy eur.

Na účtoch sporiteľov v druhom pilieri je cez 11,75 miliardy eur, systém sa bude tento rok reformovať

Sporitelia v druhom pilieri mali ku koncu minulého roka na účtoch cez 11,75 miliardy eur. Na budúce dôchodky si takto sporí cez 1,75 milióna ľudí, čo je viac ako šesťdesiat percent pracujúcej populácie na Slovensku. V tlačovej správe to uviedla Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).

„Finančné trhy v roku 2022 negatívne ovplyvnila rastúca inflácia aj vojenský konflikt na Ukrajine. Pokles preto zaznamenali garantované aj negarantované dôchodkové fondy,“ uviedol predseda ADSS Miroslav Kotov. Striedanie dobrých a zlých období podľa neho patrí medzi zákonitosti finančných trhov, pričom sporenie na dôchodok sa vyznačuje dlhodobým horizontom zhodnotenia.

Po takmer dvoch desiatkach rokov prejde druhý pilier v tomto roku zásadnou reformou. Kľúčovými zmenami sú zavedenie predvolenej investičnej stratégie, automatický vstup do druhého piliera a poplatky za správu úspor. Pri odchode do dôchodku platia individuálne garancie, výška príspevkov je zmrazená na dva roky, ruší sa administratívna bariéra na prestup medzi dôchodkovými spoločnosťami. Od januára 2024 sa zmení aj výplatná fáza dôchodkov z druhého piliera. Tieto zmeny podľa ADSS predstavujú potenciál na ešte výraznejšie ukotvenie druhého piliera v dôchodkovom zabezpečení. Pre sporiteľov v druhom pilieri znamenajú potenciál na vyššie zhodnotenie ich úspor.

„Dosahy zmien na rozloženie dôchodkových úspor budú správcovia úspor komunikovať sporiteľom počas februára. Záleží nám na tom, aby to bolo konkrétne a zrozumiteľné,“ vysvetľuje Kotov. Následne na to bude mať sporiteľ čas na rozhodnutie do konca mája.

Pre sporiteľov, ktorí odchádzajú do dôchodku z druhého piliera od 1. januára 2023, platia individuálne garancie v dlhopisových fondoch. Garančný mechanizmus znamená, že keď sporiteľ požiada o dôchodok z druhého piliera, bude mať na účte v dlhopisovom fonde garantovaný minimálne rovnaký objem úspor, aký tam vložil alebo previedol z povinných odvodov. Zároveň sa v druhom pilieri ruší poplatok za vedenie účtu aj výkonnostné poplatky vo všetkých fondoch. Poplatok za správu bude 0,45 percenta ročne a v ďalších rokoch bude klesať.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články