25.7 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Financie: Euro kleslo na 9-mesačné minimum 1,1666 USD/EUR

Kurz spoločnej európskej meny klesol výrazne pod hranicu 1,17 USD/EUR. Vo štvrtok ráno sa euro predávalo po 1,1666 USD, čo bolo najmenej od novembra minulého roka.
      Európska centrálna banka (ECB) stanovila v stredu (18. 8.) popoludní referenčný kurz eura na 1,1723 USD/EUR.
      Euro sa uprostred týždňa najprv dočasne stabilizovalo, ale jeho pád pokračoval v noci na štvrtok. Hlavným dôvodom bolo posilňovanie sa dolára, ktorý si polepšil voči všetkým dôležitým svetovým menám. Naopak, spoločná európska mena sa dostala pod tlak.
      „Trh znepokojuje celosvetová vlna delta variantu,“ opísala devízová expertka Commerzbank Antje Praefcke náladu investorov. Podľa nej z toho profituje dolár, ktorý je hlavnou rezervnou menou a je považovaný za bezpečný prístav v časoch neistoty.
      Zverejnenie zápisnice z júlového zasadnutia menového výboru americkej centrálnej banky (Fed) v stredu večer najprv podporilo euro, ale len na krátky čas. Investori totiž vyhodnotili, že aj napriek nejednotnosti členov menového výboru, Fed by mohol začať obmedzovať program nákupu dlhopisov ešte v tomto roku.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články