27.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Fiľakovo: Neplatiči daní a poplatkov dlhujú mestu celkovo viac ako 480.000 eur

Neplatiči miestnych daní a poplatkov dlhujú mestu Fiľakovo v okrese Lučenec spoločne viac ako 480.000 eur. Vyplýva to zo zoznamu daňových dlžníkov, ktorý na svojej webovej stránke zverejnila samospráva. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, veľká časť dlhu je však nevymožiteľná.

„Niektorí neplatiči sa nachádzajú v hmotnej núdzi, a preto nemôžeme od nich žiadnym spôsobom dlh vymáhať. Zároveň sa v mnohých prípadoch kopia dlžoby za tuhý komunálny odpad u osôb, ktoré dlhodobo žijú v zahraničí a neprodukujú odpad, no nie sú u nás odhlásené a poplatky sú im tak naďalej vyrubované,“ skonštatovala hovorkyňa mesta.

Samospráva zverejnila zoznam daňových dlžníkov a výšku ich dlhu k 31. decembru 2022. Ide o osoby, ktoré majú voči mestu nevyrovnané pohľadávky za daň z nehnuteľností, poplatok za odpady, daň za psa či daň za užívanie verejného priestranstva. Fyzické osoby mestu dlhujú spoločne vyše 443.000 eur, dlh u právnických osôb predstavuje celkovo viac ako 38.600 eur.

V uplynulých rokoch samospráva pristúpila k vymáhaniu dlhov od neplatičov vo vlastnej réžii. Exekučné poplatky a preto sa ľuďom osobné dlhy neúmerne zvyšovali.

„V roku 2022 sme však usúdili, že sme narazili na svoje limity a v prípade právnických osôb sme opäť pristúpili aj k využívaniu služieb súdnych exekútorov. Pri fyzických osobách zatiaľ ostávame v riešení prípadov vo vlastnej réžii. Využívame aj zákonnú možnosť exekúcie zadržaním vodičského preukazu,“ doplnila Kovácsová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x