14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Falšované lieky predstavujú riziko pre zdravie a život pacienta

Falšované lieky predstavujú významné riziko pre zdravie a život pacienta. Lieky je preto nutné si kupovať iba prostredníctvom legálneho reťazca. To znamená v kamenných lekárňach alebo prostredníctvom schválených internetových lekární. Na sociálnej sieti to pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Za falšovaný liek sa považuje taký, ktorý má nepravdivo uvedený jeden alebo viac údajov, napríklad o totožnosti, o výrobcovi, o krajine výroby či v dokumentácii o príjme, výdaji, preprave, dovoze a vývoze lieku. „Ak sa vyskytnú nezrovnalosti v dokumentácii lieku, považuje sa za falšovaný a jeho pôvod sa musí preveriť,“ uviedol ŠÚKL.

Falšované lieky predstavujú riziko pre zdravie a život pacienta
Foto: Ilustračné NN

Pripomína, že falšované lieky sa často vyrábajú v neprijateľných podmienkach bez základných hygienických štandardov. Falšovatelia do nich môžu pridávať rôzne nebezpečné prímesi, napríklad jedy na potkany, cement, ťažké kovy, parketový vosk či farbivá do tlačiarní.
      V niektorých prípadoch nemusí ísť o falšovanie samotných liekov – sfalšovať je možné napríklad dátum exspirácie, ktorý už vypršal, alebo dokumenty o pôvode a distribúcii odcudzených liekov. „Riziko hrozí najmä pri liekoch so špeciálnymi podmienkami pri skladovaní a preprave, napríklad pri inzulíne, ale aj mnohé ďalšie lieky si vyžadujú chladový reťazec,“ priblížil ŠÚKL.

Medzi najčastejšie falšované patria lieky na erektilnú dysfunkciu, lieky na chudnutie či lieky s anabolickým účinkom. „Od začiatku pandémie však stúpajú podnety na stránky s rôznymi neoverenými prípravkami na prevenciu či liečbu ochorenia COVID-19,“ opísal ŠÚKL.
      V boji proti výrobcom a distribútorom falšovaných liekov sa celosvetovo angažujú liekové agentúry, policajné zložky aj medzinárodné organizácie.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články