24.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Expolicajt Ján K. mal od Petrova alias Tigra dostať mobilný telefón

Expolicajt Ján K., ktorý čelí podozreniam z korupcie a vynášania informácií z polície, dostal od podnikateľa Petra Petrova alias Tigra v minulosti mobilný telefón. V piatok o tom vypovedal jeho bývalý kolega Roman Staš na hlavnom pojednávaní pred samosudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. O tom, že Ján K. dostával za policajné informácie protihodnotu, hovorí aj obžaloba.

Na jednej z osláv sa svedok dozvedel, že mal obžalovaný dostať aj automobil. Ján K. mu mal povedať, že Petrov je jeho informátor. Staš ďalej uviedol, že sa Jánovi K. ako vedúcemu oddelenia hlásili všetky plánované akcie Národnej kriminálnej agentúry, dokým neprišla informácia o tom, že niekto vynáša informácie. „Mne z toho vyšlo, že je to Ján K.,“ dodal. Nemá vedomosť o tom, kedy, kde a komu mal Ján K. vyzradiť informácie o plánovaných policajných akciách.

Keď zadržali bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, obžalovaný mal Staša inštruovať, s čím ho treba konfrontovať. „Viem, že mal informácie o tom, čo sa robí, keďže bol v pozícii vedúceho,“ uviedol na margo obžalovaného.

Výsluch absolvoval aj bývalý funkcionár Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Hazucha. „Nemám vedomosť o tom, že by (Ján. K., pozn. TASR) prezradil realizáciu nejakej akcie,“ zdôraznil. Podotkol, že informácie o plánovanom zadržaní osôb v kauze Očistec malo veľa policajtov. „Vyplývalo to najmä z okolností výpovede Bernarda Slobodníka,“ dodal.

Popoludní vypovedal bývalý námestník Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa. Tvrdil, že o svojom plánovanom zadržaní v decembri 2020 vedel približne dva týždne vopred od Petra Košča. Ten mal mať podľa neho informáciu od človeka, ktorý pôsobil v polícii pri tíme Očistec. „Povedal mi, že je to človek, s ktorým má dlhodobý vzťah. Že je to človek, ktorý pôsobí ako vedúci operatívneho oddelenia,“ priblížil Beňa. Pred zadržaním sa sám prihlásil na polícii.

„Obhajoba považuje celú výpoveď Beňu za nevierohodnú, motivovanú jedine tou skutočnosťou, aby dosiahol neprimerané benefity v trestných veciach, v ktorých bol alebo je obvinený,“ uviedla obhajkyňa obžalovaného Eva Mišíková.

Pojednávanie bolo v piatok popoludní prerušené. Pokračovať by malo v máji a júni ďalšími výsluchmi svedkov. Okrem iných aj expolicajta Mariána K. Výsluch by mohol byť zrealizovaný prostredníctvom telemostu, keďže sa svedok nachádza v Bosne a Hercegovine. Čítať sa majú aj listinné dôkazy.

Podľa obžaloby mal Ján K. od novembra 2019 do marca 2021 prijať od Petrova alias Tigra hotovosť či mobilný telefón ako protihodnotu za poskytovanie informácií z prostredia Národnej kriminálnej agentúry. Petrovovi mal okrem iného vyzradiť informácie o pripravovaných vyšetrovacích alebo operatívnych úkonoch voči nemu i skupine takáčovcov. Petrov mal za to obžalovanému zabezpečiť i výmenu kuchynských okien na chate či kúpu a servis auta. Informácie o pripravovaných akciách Očistec či Judáš mal podľa obžaloby poskytnúť Ján K. aj ďalším neoprávneným osobám. Vinu odmieta. Na pojednávaní nie je prítomný, v Bosne a Hercegovine požiadal o azyl.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x