16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Evakuácia obyvateľov do Ruska: Zelenskyj čoskoro vydá rozkaz na útok na východnú časť Ukrajiny

Líder samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin oznámil, že podpísal dekrét o všeobecnej mobilizácii. Informovala o tom v sobotu na svojej stránke tamojšia tlačová agentúra DAN.
      

„Vyzývam krajanov, ktorí sú v zálohe, aby prišli na vojenské komisariáty. Dnes som podpísal dekrét o všeobecnej mobilizácii. Vyzývam na všetkých mužov v DĽR, ktorí sú schopní držať v rukách zbrane, aby postavili na obranu svojich rodín, svojich detí, manželiek, matiek. Spoločne dosiahneme vytúžené a potrebné víťazstvo nás všetkých. Budeme chrániť Donbas a všetok ruský ľud,“ cituje DAN z vyhlásenia Pušilina.
      Mobilizácia sa týka celého územia DĽR. Pušilin sa podľa agentúry DAN tiež rozhodol zabezpečiť „techniku pre potreby ozbrojených síl, iných vojenských útvarov a orgánov v množstvách určených mobilizačnými plánmi s prihliadnutím na zálohy“.
      Dekrét o mobilizácii v sobotu na svojom mimoriadnom zasadnutí jednomyseľne schválilo všetkých 88 prítomných poslancov Ľudovej rady DĽR.
      K rovnakému kroku pristúpila v sobotu aj ďalšia samozvaná ľudová republika na Donbase – Luhanská (LĽR). Dekrét o všeobecnej mobilizácii podpísal jej líder Leonid Pasečnik. Z LĽR majú zákaz vycestovať muži vo veku 18 – 55 rokov.
      

Evakuácia obyvateľov do Ruska: Zelenskyj čoskoro vydá rozkaz na útok na východnú časť Ukrajiny
Poškodený múr na budove po ostreľovaní škôlky v meste Stanycia Luhanska  na východe Ukrajiny 17. februára 2022. Ukrajinská armáda vo štvrtok informovala, že proruskí separatisti pri ostreľovaní mesta Stanycia Luhanska zasiahli aj budovu materskej školy. Zranenia pri tom utrpeli dve učiteľky. Deti, ktoré sa v budove nachádzali tiež, vyviazli bez zranení, uviedla agentúra Ukrinform s odvolaním sa na tweet humanitárnej organizácie Vráť sa živý (Povernys žyvym). Pri ostreľovaní bola poškodená bola aj komunálna infraštruktúra – polovica mesta zostala bez elektriny. Ako informovala agentúra Ukrinform, v stredu  proruské ozbrojené formácie porušili prímerie v oblasti dovedna osemkrát. FOTO TASR/AP

Vedenie DĽR v piatok oznámilo, že plánuje evakuovať do Ruska približne 700.000 civilistov. Väčšina obyvateľov neuznanej DĽR je hovorí po rusky a mnohým už Rusko udelilo svoje občianstvo. Evakuácia má podľa separatistov chrániť životy tamojších civilistov, pretože ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „čoskoro vydá rozkaz na útok“ na východnú časť Ukrajiny.

Počet porušení prímeria v Donbase vo štvrtok výrazne stúpol

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zaznamenala vo štvrtok výrazný nárast počtu porušení prímeria vo východoukrajinskom Donbase. Uvádza sa to v jej správe, ktorú vydala v piatok večer. Citovala z nej agentúra DPA.
      V Luhanskej oblasti bolo vo štvrtok zaznamenaných 648 porušení prímeria, z toho 519 výbuchov. V Doneckej oblasti bolo zaznamenaných 222 porušení, z toho výbuchov bolo 135.
      V porovnaní s predchádzajúcimi dňami išlo o výrazný nárast, podľa DPA však v minulosti boli zaznamenané aj vyššie počty takýchto prípadov v regióne.
      Medzičasom pokračovali aj evakuačné misie z miest a obcí v oboch samozvaných republikách. Tisícky ľudí ušli do susednej juhoruskej Rostovskej oblasti, kde pre nich bolo pripravené ubytovanie. Vedenie proruských separatistov vydalo výzvu na útek s odvolaním sa na hrozbu útoku zo strany ukrajinských vládnych síl. Ukrajinská armáda v tomto kontexte zdôraznila že neplánuje ofenzívu.
      Situácia na demarkačnej čiare na východe Ukrajiny sa výrazne vyhrotila vo štvrtok ráno. Proruskí separatisti hlásili najintenzívnejšie ostreľovanie zo strany ozbrojených síl Ukrajiny za posledné mesiace. Z porušovania prímeria sa však obviňujú obe strany navzájom.
      Informácie o obetiach na životoch zatiaľ nie sú, ale ostreľovanie poškodilo viacero objektov civilnej infraštruktúry.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články