6.5 C
Nitra
pondelok, 19 februára, 2024

Eduard Chmelár: Agresivita a šialenstvo sa nesmú stať normou

AGRESIVITA A ŠIALENSTVO SA NESMÚ STAŤ NORMOU

Mnohí z vás ma už niekoľko dní prosia, aby som sa vyjadril k zásahu polície zo 4. novembra v piešťanskom nákupnom stredisku Lidl.

Spočiatku som sa k tomu vôbec nechcel vyjadrovať, ale po tom, čo som si zhromaždil všetky dostupné údaje, som pochopil, že to nie je bežný incident, ale závažný zlom, ktorý môže nasmerovať slovenskú spoločnosť k niečomu naozaj temnému a voči čomu je potrebné zásadne sa ohradiť a vymedziť.

Viem, že moje stanovisko sa nebude všetkým páčiť, rátam aj s tým, že prídem o mnoho priaznivcov, ale ako hovoril Aristoteles – Platón je priateľ, ale väčším priateľom je pravda. Nemôžem inak, ako povedať vám ju v čistej a možno i drsnej podobe.

Keď mi ukázali to video, poviem vám, čo som v ňom videl ako historik. V dvadsiatych rokoch si radikálni ľudáci založili polovojenskú fašistickú organizáciu Rodobrana, ktorá organizovala v uliciach miest krvavé potýčky na uliciach s inak zmýšľajúcimi ľuďmi. Po ich zákaze v tom pokračovala spočiatku ilegálna Hlinkova garda, ktorá zorganizovala napríklad na jar 1936 pouličné výtržnosti proti premietaniu „židovského“ filmu Golem.

V Piešťanoch neboli zbití žiadni úbohí občania, ktorí si prišli kúpiť jedlo, za nenosenie rúšok. Aspoň tak sprosto neklamte. Bol to policajný zásah proti organizovanej skupine – tej istej, ktorá vyvádzala minulý týždeň v Prievidzi – ktorá niekoľko hodín blokovala pokladnice a ktorá tak agresívne ohrozovala predavačky, že po spacifikovaní násilníkov im musela byť poskytnutá psychologická pomoc. Navyše sa zistilo, že jadro tej skupiny tvoria bývalí vojaci prepustení zo štátnych služieb za extrémizmus.

Vážení, môžete si o adekvátnosti policajného zásahu myslieť čo chcete (hoci úder päsťou do tváre policajta je v každej krajine a v každom režime na svete považovaný za útok na verejného činiteľa, po ktorom sa s vami nikto maznať nebude). Ale ak schvaľujete činnosť tejto agresívnej a vulgárnej úderky, ktorá sa vám pokúša hysterickým spôsobom hrať na city, tak sa budeme musieť rozlúčiť.

Tu niekde je červená čiara, kedy si každý príčetný človek musí povedať DOSŤ. Kam až to chcete ťahať? Do tých spomínaných tridsiatych rokoch minulého storočia, keď agresivita a neznášanlivosť viedli k najhoršiemu masovému vraždeniu v Európe?

K občianskej vojne? Čo vás zastaví?

Apelujem na zdravý rozum každého jednotlivca, aby pochopil, že toto nie je cesta. Pre mňa je šokujúce, aké stanovisko k tomu zaujal Smer-SD. Povolal do prvej línie Roberta Kaliňáka (čím potvrdil, že nič nepochopil a žiadnou očistou a sebareflexiou neprešiel), a ten zahlásil, že za jeho éry polícia nikdy tak tvrdo nezasahovala. On si už robí z tohto národa srandu. Pripomeniem mu len dva incidenty. Brutálny útok na kazašskú opozičnú novinárku Balli Marzecovú, ktorú pred Grassalkovičovým palácom Kaliňákova polícia kopla do tváre, do brucha a krvácajúcu ju odvliekli za ruky, za nohy ako v nejakom Bielorusku. A predovšetkým zásah v Moldave nad Bodvou, kedy policajti bili miestnych Rómov hlava nehlava a Kaliňák im za túto štátnu brutalitu udelil vyznamenania.

To už nie je len môj súkromný názor, len minulý rok rozhodol Európsky súd pre ľudské práva v prospech Rómov z Moldavy, priznal im odškodné, ktoré musela zaplatiť Slovenská republika a konštatoval zneužitie štátnej moci, neprimerané policajné násilie, ponižujúce zaobchádzanie a zjavnú etnickú diskrimináciu. Je šokujúce, že Robert Fico sa zastal vagabundov, ktorí robili bordel v Prievidzi a Piešťanoch a napriek rozsudku ESĽP sa fakticky vyjadril, že poškodení Rómovia dostali, čo si zaslúžili…

Nehnevajte sa, ale po takomto správaní, ktoré je už na nerozoznanie od kotlebovcov, môže mať Smer-SD aj 40 percent, ale ľavicou nikdy nebude. Považujem za absolútne neakceptovateľné, aby tu niekto hecoval verejnosť k násiliu. Aby sa správal tak ako Robert Fico, ktorý prezidentke Čaputovej odkázal, že len od nej záleží, či pád tejto vlády prebehne demokraticky alebo násilne. To čo je?!

Všetci viete, čo si o súčasnej hlave štátu myslím. Ale človek, ktorý sa vyhráža násilím a prevratom sa už buď načisto opustil alebo je pre spoločnosť nebezpečný. Priatelia, obraciam sa na vás všetkých, ktorým ešte vášne nezatemnili rozum: nedajte sa strhnúť k násiliu, nepodľahnite darebákom a nezodpovedným dobrodruhom, ktorí sú pre vlastnú záchranu pripravení obetovať celý národ.

Naopak, v tejto ťažkej hodine potrebujeme štátnikov, ktorí sú ochotní obetovať samých seba pre národ, zjednotiť ho a vyviesť z krízy. Násilie nie je cesta, je to slepá ulička (ako už mnohokrát ukázali naše dejiny) a každý, kto nás do nej ťahá, je zločinec.

Poviem vám otvorene svoj názor. Som takmer na sto percent presvedčený, že tých bývalých príslušníkov ozbrojených síl, tých provokatérov, platí Kaliňák. Toto sú jeho metódy, to sa na neho podobá. Nikto ma nepresvedčí, že nosenie rúška, ktoré je predovšetkým prejavom ohľaduplnosti k druhým, je prejavom totality. Naopak, mňa obťažujú takí blázni ako jeden chlap minulý týždeň v rýchliku, ktorý si v kupé odmietol nasadiť rúško napriek tomu, že kýchal, ohrozoval všetkých naokolo vrátane detí a mával nejakou knihou o totalitnej svetovláde – no napriek tomu sa nenašiel nikto, kto by proti nemu zasiahol. Ale voči takýmto nepríčetným indivíduám predsa zasiahnuť treba.

Šialenstvo sa nesmie stať normou. Ubezpečujem nezaočkovaných ľudí, že pri pohľade na video z Piešťan nemusia hystericky jačať, že ich budú zabíjať. Zabíjať ich bude niečo iné – odporúčam letmý pohľad do preplnených nemocníc. Napriek tomu som ochotný ich tolerovať.

Lenže toto, čo vyvádzali v Prievidzi a Piešťanoch, už nie je tá požadovaná tolerancia k inému názoru. To bol už priamy útok na tých, ktorí sa nesprávajú ako oni. Kategoricky odmietam vyhrážky policajtom, ktorí si konali svoju povinnosť, typu: „Nech všetkým policajtom zdochnú deti a rodiny!“ – a to som použil tie „najslušnejšie“.

Všetkým tým, ktorí vidia v piešťanských výtržnostiach „boj za slobodu“, dám dobrú radu. Zmena k lepšiemu sa nedá dosiahnuť klamstvom. A všetci tí, ktorí dnes podporujú vagabundov, používajú lož ako pracovnú metódu. Ak boli uvedení do omylu, ešte majú šancu vrátiť sa z tejto bludnej cesty. Ak to robia zámerne, pre takých mám len jediný odkaz: s podvodníkmi spolupracovať nebudem. Aj za cenu, že by sa čestní ľudia ocitli v menšine alebo ilegalite ako na sklonku druhej svetovej vojny.

Vždy som ochotný zastať sa ľudí, ktorým neprimeraným spôsobom obmedzujú slobodu – za takú červenú čiaru považujem napríklad lotyšský zákon, ktorý umožňuje neočkovaných prepustiť z práce.

Kategoricky protestujem proti tomu, aby sa o nezaočkovaných ľuďoch niekto vyjadroval tak dehonestujúco ako minister obrany Jaroslav Naď. Ten nadutý pánko, ktorý svoje vulgárne vyjadrenia považuje za znak svojej úprimnosti, zrejme ani netuší, že sa tým priblížil k fašistom na nerozoznanie.

Lebo všetko sa začína a končí slovom, priatelia. Vážte slová, najmä tie, ktoré nemožno vziať späť a ktoré môžu rozhorieť požiar. No v prvom rade nedovoľte, aby niekto ohrozoval – či už psychicky alebo fyzicky – našich lekárov, sestričky či najnovšie predavačky. Slúžia Slovensku, a teda aj vám.

Pôvodný text: FB Eduard Chmelár

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články