19.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Dôvera: ÚDZS zavádza pri hodnotení financovania nemocníc zo strany poisťovní

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) zavádza pri hodnotení prerozdeľovania financií nemocniciam zo strany zdravotných poisťovní. Uviedla to súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera v reakcii na výsledky preverovania podnetu lekárskych odborárov. Zdôraznila, že zmluvy a ich podmienky neurčuje poisťovňa, ale sú výsledkom dohody s poskytovateľmi. Stanovisko pre TASR poskytol PR špecialista zdravotnej poisťovne Matej Štepianský.

ÚDZS pri preverovaní podnetu potvrdil, že VšZP nemocniciam platí viac ako súkromné zdravotné poisťovne. Dôvera v reakcii poukázala na to, že štátna poisťovňa bola opakovane dofinancovaná, preto mala prirodzene k dispozícii viac prostriedkov. „Úrad rovnako ignoruje aj odlišné spôsoby pri vykazovaní a revízii ústavnej zdravotnej starostlivosti, a teda zavádza verejnosť,“ dodala. ÚDZS tiež podľa nej zavádza alebo vedome klame, keď tvrdí, že poisťovne prerozdeľujú peniaze jednotlivým nemocniciam. Pripomína, že podmienky zmlúv a následná platba za zdravotnú starostlivosť sú výsledkom rokovaní s poskytovateľmi.

Dôvera konštatuje, že úrad ako kontrolný orgán zlyhal „Problémy VšZP dlhodobo prehliada a namiesto toho sa dookola venuje vymysleným ‚kauzám‘ a navrhuje opatrenia, ktoré nemajú žiadny vplyv na zlepšenie zdravotníctva,“ poznamenala poisťovňa. „K návrhu ÚDZS na obmedzenie zmluvnej slobody, inými slovami, na reguláciu cien a platobných mechanizmov, uvedieme len to, že myšlienky komunistov sú stále živé, hoci história nám ukázala, že tieto myšlienky vedú len k nedostatku, problémom a biede,“ dodala.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) platí nemocniciam za výkony viac ako súkromné Dôvera a Union zdravotná poisťovňa. Potvrdil to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý na podnet lekárskych odborárov preveroval prerozdeľovanie financií nemocniciam. Avizoval, že vláde odborníkov navrhne zrušenie tzv. zmluvnej voľnosti.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x