23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Dotácie pre dobrovoľné hasičské zbory obce má po novom vyplácať HaZZ

Dotácie z rozpočtu ministerstva vnútra pre dobrovoľné hasičské zbory obce by po novom nemala poskytovať Dobrovoľná požiarna ochrana (DPO) SR, ale Hasičský a záchranný zbor (HaZZ). Na HaZZ majú zároveň prejsť aj kompetencie rozhodovať o zaraďovaní obecných hasičských zborov do kategórií. Navrhuje sa tiež rozšírenie okruhu žiadateľov o poskytnutie dotácie o občianske združenia pôsobiace v oblasti ochrany pred požiarmi. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane pred požiarmi upravujúcou aj ďalšie zákony, ktorú v stredu schválila vláda.

„Vyplácanie každoročnej povinnej dotácie zo štátneho rozpočtu sa pretransformuje na možnosť jej poskytnutia na základe zverejnenej výzvy, čím sa poskytovanie dotácií zrovnoprávni pre všetky občianske združenia na úseku ochrany pred požiarmi,“ uviedol dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Po zmene v poskytovaní dotácií dôjde podľa rezortu k efektívnejšiemu prideľovaniu finančných prostriedkov, ktoré sú každoročne poskytované pre Dobrovoľnú požiarnu ochranu SR na mzdové výdavky, poistné a príspevky do poisťovní, tovary a služby. „Tieto finančné prostriedky bude možné využiť napríklad na odbornú prípravu a preventívnovýchovnú činnosť členov dobrovoľných hasičských zborov obcí a iných občianskych združení pôsobiacich v oblasti ochrany pred požiarmi,“ načrtol rezort v materiáli.

Názov „dobrovoľný hasičský zbor obce“ by sa mal zmeniť na „obecný hasičský zbor“. Členovia obecných hasičských zborov, ktoré zriaďujú obce, by mali vykonávať svoju činnosť na základe zmluvy o dobrovoľníckej činnosti.

V roku 2022 bolo do celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov zaradených 1821 dobrovoľných hasičských zborov obcí rozdelených do príslušných kategórií.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x