21.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

DOLNÝ OHAJ: V prvom HRANOM filme z obdobia II. svetovej vojny účinkuje celá dedina

Keď si obec Dolný Ohaj nedávno pripomenula 78. výročie oslobodenia obce Červenou armádou, mnohí obyvatelia s napätím očakávali premiéru filmu Za frontom front, ktorí vznikol z iniciatívy dolnoohajskej mládeže.

DOLNÝ OHAJ: V prvom HRANOM filme z obdobia II. svetovej vojny účinkuje celá dedina

„Nápad detí na natočenie filmu vznikol už pred viac ako dvomi rokmi. Režisérom je študent gymnázia Jakub Bartoš a jeho strýko Mgr. Miroslav Bartoš mu v tom odborne veľmi pomohol, nakoľko v tejto oblasti dlhé roky pracuje a robil externe viacero dokumentov aj pre STV,“ prezradil nám pozadie vzniku filmu starosta obce Dolný Ohaj Ivan Solár.

„Scenáristom hraného filmu Za frontom front je Milan Slobodník, ktorý sa zaujíma o históriu a veľa číta literatúry aj z obdobia druhej svetovej vojny. Táto téma sa týka pohraničného územia poľsko – bieloruského na začiatku vojny. Sú to memoáre podporučíka Sadilenka, ktorý bojoval aj v SNP v partizánskom odboji. Vo filme účinkujú takmer všetci z našej obce, myslím, že iba jeden je z obce Dedinka,“ prezradil starosta obce.

YouTube video

„Film sme podporili hlavne vo finále, zabezpečením priestorov na premietanie filmu v sobotu a nedeľu 1. – 2. apríla, slávnostného rautu pre pozvaných hostí. Veľmi im pomohli hlavne rodičia a klub vojenskej histórie. Hlavne, čo sa týka rekvizít a dobového oblečenia. Určite to bolo finančne náročné. Vďaka patrí hlavne Dušanovi Bartošovi, otcovi Jakuba, ale aj ostatným rodičom. Určite máme ambíciu tento film dostať do povedomia, hlavne študentom cez školy, ale po prejavení záujmu aj pre občanov okolitých, ale aj vzdialených obcí. Podporu prisľúbil aj predseda NSK Branislav Becík.“

Jakub BARTOŠ: Alexej Sadilenko pocítil vojnu na vlastnej koži a mal to šťastie, že z nej vyviazol živý

(hh, foto fb Dolny Ohaj)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x