14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Dojčenie je dôležité pre vývin novorodenca, matky v ňom treba podporovať

Materské mlieko je nevyhnutné pre zdravý rast a vývin novorodenca, je preto dôležité podporovať matky v dojčení a vytvárať im preň vhodné podmienky v spoločnosti. Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia na to poukázala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Jednou z hlavných tém tohtoročnej celosvetovej kampane na podporu dojčenia je „umožnime dojčenie“. Zameriava sa na podporu dojčenia na pracovisku či na verejnosti a na vytváranie podporného prostredia v tejto oblasti tak, aby boli matky pri dojčení čo v najmenšej miere obmedzované.

„Podpora dojčenia, zvýšenie počtu dojčiacich žien a zabezpečenie optimálnych podmienok pre matky, ktoré dojčia, patrí k dôležitým výzvam a úlohám nielen pôrodných asistentiek pri poskytovaní komplexnej zdravotnej starostlivosti, ale aj celej spoločnosti,“ uviedla viceprezidentka komory pre pôrodnú asistenciu Adriana Nemčoková.

Dojčenie je dôležité pre vývin novorodenca, matky v ňom treba podporovať

Komora vysvetlila, že materské mlieko je optimálnou voľbou pre všetkých novorodencov a je nevyhnutné pre ich zdravý vývin a rast. Posilňuje imunitný systém, poskytuje prevenciu infekcií gastrointestinálneho traktu, respiračných infekcií, podporuje rast a dozrievanie čriev a znižuje tiež riziko vzniku cukrovky. „Podľa vedeckých štúdií deti a mladiství, ktorí boli dojčení, majú menšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť nadváhou alebo obezitou. U dojčených detí sú preukázané omnoho lepšie výsledky v testoch inteligencie,“ doplnila SKSaPA s tým, že dojčenie má tiež mnoho výhod pre matku.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča počas prvých šiestich mesiacov po pôrode výlučne dojčenie, radí tiež pokračovať v ňom doplnkovo v období prikrmovania minimálne až do veku dvoch rokov. Komora poukázala na to, že v prvom mesiaci po pôrode dojčí takmer 85 percent žien, no s odstupom času sa počet dojčených detí prudko znižuje. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bolo napríklad v roku 2022 do polroka dojčených 55 percent detí.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x