16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Divadelnej Nitre dominuje krehkosť. Zapojte sa do tvorby festivalu

Program Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa už od prvého ročníka nesie v znamení konkrétnej témy, vyjadrenej jeho podtitulom. Výnimkou nie je ani 31. ročník (23. – 28. september 2022), ktorý nesie podtitul krehkosť/fragility.

Divadelnej Nitre dominuje krehkosť. Zapojte sa do tvorby festivalu

Podtitul festivalu je príležitosťou na rozvíjanie úvah na mnohé spoločensko-politické témy, ktoré odrážajú životný pocit súčasníka, predovšetkým tvorcov umeleckých diel a kultúrnych aktérov. Takto sme sa v minulých ročníkoch stretli s témami hľadania identity, vyrovnávania sa s minulosťou, s víziou budúcnosti, s problémami imigrácie, integrácie, chudoby, ochrany životného prostredia či celkovo s otázkou devalvácie
hodnôt.

V tomto ročníku sa zameriame na všetko, čo môže byť krehké:
 krehkosť ako vyjadrenie životného pocitu ohrozenia – človeka, prírody,
hodnôt;
 krehkosť ako slabosť, zraniteľnosť, nedokonalosť – človeka, dieťaťa,
zvieraťa, stromu, citu, chvíle. Obsahuje neurčitú obavu, signalizuje
starostlivosť, empatiu;
 krehkosť ako protipól hrubosti, násilia, militantnosti, opak sily. Akýsi pól
nehy. Niečo, čo v tomto svete chýba;
 krehkosť ako nedokonalosť/imperfection (alebo aj porucha, kaz, chyba),
ako opak prezentovanej a falošnej dokonalosti. Presne to sa nám stalo,
to sme zažili pri pandémii.

Aj v divadle sa odvíjame od chyby, chybného rozhodnutia hrdinu.
• krehké vzťahy • krehké stvorenie • človek – krehká nádoba • starecká
krehkosť (fragilty) • krehká rastlinka • krehká krása • krehká rovnováha
• krehká identita • krehký mier • krehkosť a pominuteľnosť života
Skrátka neuveriteľná krehkosť bytia.

Divadelnej Nitre dominuje krehkosť. Zapojte sa do tvorby festivalu

A ako to už pri podtituloch Divadelnej Nitry býva, niekedy nadobudnú prekvapivú aktuálnosť. To sa stalo aj v tomto roku – vojna u našich východných susedov, na Ukrajine, nám po dvoch rokoch pandémie ukázala ďalšie dimenzie krehkosti.

Takto uchopil podtitul náš dvorný grafik Tomáš Vicen. „V prvom pláne ide o myšlienku na budúcnosť, o strach, o záchranu. Krehkosť som od začiatku vnímal v súvislosti s narušením,“ približuje Vicen, ktorý začal práce na grafickej podobe témy 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra s myšlienkou na ekosystém.

„Predstavil som si, ako stačí v celom systéme jedno narušenie a ovplyvní to v plnej miere celok. V pôvodnom scenári tieto myšlienky podnecovali klimatické zmeny a sčasti aj pandémia, ktorá na moment zmrazila ľudstvo, flight-radar ostal prázdny a nastala priam okamžitá náprava: ozdravujúce ticho viditeľné z orbity. Dávalo to istú nádej. Potom nás zasiahla vojna na Ukrajine, ktorá zintenzívnila a rozšírila možnosti čiernych scenárov,“ hovorí Tomáš a dodáva, že uhlíková stopa jeho auta vyzerala v pomere k horiacemu mestu alebo zásobníku ropy ako márna snaha. „Zaujali ma evakuačné batohy, ktoré majú ľudia ohrození vojnou pri dverách v príprave na
okamžitý útek a stratu všetkého. Nastala potreba vyselektovať nevyhnutné a označiť to za krehké. A tak vznikli vákuovo uzavreté balíčky, určené na zachovanie tohto krehkého,“ vysvetľuje Tomáš prvý vizuál – vacuum bags.

Divadelnej Nitre dominuje krehkosť. Zapojte sa do tvorby festivalu

Vytvoril však aj konkrétne balíčky, ktoré symbolizujú stratu domova (maco, kľúče), hroziaci hladomor (obilie), divokú prírodu, ktorú prezentujú rastliny (rozmarín). Už teraz sa dvorný grafik Divadelnej Nitry zamýšľa aj nad možnými ďalšími balíčkami: teplo (uhlie, plynová bomba), voda (balená vo vaku), ropa (kanister alebo priamo čierna tekutina), cesta (čiernobiele fotografie rodiny + nabíjačka a balík peňazí).

Tvorba vizuálu 31. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra je len na začiatku, postupne sa budeme stretávať s mnohými ďalšími odkazmi na krehkosť. Zasiahnuť do tohto procesu môžete aj vy. Ak máte námet na veci symbolizujúce krehkosť, ktoré by mohli ďalej rozvíjať tento vizuál, napíšte nám ich, prosím, na mailovú adresu nitrafest@nitrafest.sk a v predmete mailu uveďte: Vizuál.

Viac o téme festivalu sa dočítate na našom webe. Podrobnosti o programe Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2022 sa dozviete 9. augusta 2022, keď sa bude v Bratislave konať tlačová konferencia a začne sa predaj vstupeniek na predstavenia.

Nikoleta Kováčová
PR manažérka Asociácie Divadelná Nitra

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články