24.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Deti sa budú musieť preukazovať do detského tábora negatívnym PCR testom

 Bratislava (TASR) – Deti aj osoby zabezpečujúce priebeh detského tábora sa budú musieť preukazovať negatívnym PCR testom  na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín od doručenia výsledku. Vyplýva to z usmernenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Informovala o tom Daša Račková, hovorkyňa ÚVZ.
      Povinnosť predložiť negatívny výsledok PCR testu neplatí pre deti do desať rokov, zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19. Maximálny počet účastníkov tábora vrátane detí, vedúcich, zdravotníkov či inštruktorov bude podľa Račkovej regulovaný obdobne ako športové podujatia trvajúce dlhšie ako štyri dni.
      „Testovanie detí pred účasťou na zotavovacom podujatí odporučilo konzílium odborníkov. Epidemiológovia považujú takéto aktivity za veľmi rizikové: stretávajú sa tam deti z rôznych rodín, čo pre prenos infekcie predstavuje vysokú pravdepodobnosť,“ vysvetlila Račková. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v stredu (16. 6.) pripomenul, že PCR testy budú pre deti, ktoré v letných mesiacoch navštívia letný tábor, preplácané štátom.
      Pred nástupom do detského tábora je potrebné predložiť prehlásenie o bezinfekčnosti a potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. U detí potvrdzuje bezinfekčnosť písomným vyhlásením rodič alebo iný zákonný zástupca. V prehlásení sa uvádza, že dieťa alebo iná fyzická osoba prítomná na akcii, nejaví známky akútneho ochorenia a ani v priebehu 14 dní pred odchodom neprišlo dieťa alebo iná osoba prítomná na akcii do styku s osobou chorou na infekčné ochorenie. „Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti rodičovi, respektíve zákonnému zástupcovi dieťaťa vydá pediater najskôr jeden mesiac pred začiatkom detského tábora,“ spresnila Račková. Za účelom výletov detí ÚVZ organizátorom odporúča využívať súkromnú hromadnú dopravu.
      Organizátor musí mať podľa Račkovej zabezpečený priestor na izoláciu osôb. Izolácia a následne odvoz z akcie infekčne chorého alebo podozrivého z nákazy musia byť zabezpečené bezodkladne. „O situácii musí byť okamžite informovaný príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. V prípade potvrdeného výskytu infekcie bude akcia ukončená, budú nariadené potrebné protiepidemické opatrenia pre osoby a vo vzťahu k užívaným priestorom,“ opísala Račková. Organizátori tiež musia podľa hovorkyne vykonávať zvýšený zdravotný dohľad počas trvania tábora či opakovane informovať účastníkov tábora o platných protiepidemických opatreniach.

Foto: erko.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články