25.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Desivé predpovede odborníka. Čoho sa máme v krátkej budúcnosti obávať?

Slovensko už nie je ani zelené a ani zafarbené ako jesenná príroda. Už sú na jeho covidovej mape aj čierne fľaky. A zatiaľ ich je päť. Bude však ešte horšie.

Na čierno sa sfarbia od pondelka okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Bardejov, Svidník a Stará Ľubovňa. Keďže jesenný útok koronavírusu nepoľavuje, bude zrejme ešte horšie, čo pre portál dnes.24 prezradil odborník Matej Mišík.

„Dušičky“ by mohli byť bez obmedzenia cestovania

COVID-19, respektíve jeho mutácia Delta postupuje veľmi rýchlo a aj preto sa epidemiologická situácia u nás stále zhoršuje. Pribúdajú nielen nakazení, ale aj mŕtvi. Zlé je, že predpovede na to, že sa to zmení k lepšiemu nie sú žiadne. Ba práve naopak, bude vraj ešte oveľa horšie. Jasne o tom hovorí prognóza odborníka Mateja Mišíka, ktorá je doslova desivá. Matej Mišík, šéf Inštitútu zdravotníckych analýz, predpokladá, že už tento mesiac by na COVID-19 mohlo zomrieť 450 až 550 osôb. To by mohlo predstavovať oproti iným rokom nadúmrtnosť na úrovni 10%. Dôvodom je aj rast pozitivity vykonaných PCR a antigénových testov. Ku koncu októbra by denne mohlo pribudnúť približne 3 000 nových prípadov nakazených.

„Aktuálne v nemocniciach pre nový koronavírus pribúda približne 100 prípadov. Ku koncu októbra by v nemocniciach mohlo denne pribudnúť asi 150 až 200 prípadov a ku koncu mesiaca očakávajú celkom 1 200 až 1 600 pacientov,“ uviedol Mišík, ktorý v súvislosti s epidemiologickou situáciou poukázal aj na „veľké regionálne rozdiely“. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si myslí, že na „dušičky“ by sa cestovanie obmedziť nemuselo. Či sa ale opatrenia budú meniť, alebo nie, to podľa neho nie je teraz ešte jasné, preto ľudí vyzýva na dodržiavanie protipandemických opatrení.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články