17.4 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Deň hvezdární a planetárií ponúkne cez víkend podujatia pre verejnosť

Deň hvezdární a planetárií 2023 sa uskutoční počas víkendu 25. a 26. marca v rôznych slovenských astronomických inštitúciách. Podujatia pre širokú verejnosť na prelome astronomickej zimy a jari pripomínajú význam odbornej, vzdelávacej a popularizačnej činnosti hvezdární a planetárií. TASR o tom informoval predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied (SAV) Rudolf Gális.

Na organizácii sa podieľajú Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV a Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov (SZA) a ďalšími astronomickými zariadeniami. „Témou aktuálneho ročníka Dňa hvezdární a planetárií je život a dielo významného renesančného astronóma Mikuláša Kopernika (1473 – 1543), ktorého okrúhle výročie narodenia si v tomto roku pripomíname,“ uviedol riaditeľ Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom Tomáš Dobrovodský.

Návštevníci budú mať možnosť vidieť výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov, zažiť praktické ukážky, oboznámiť sa s výsledkami odbornej činnosti, ale aj zaujímavosťami zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru. Pripravené sú napríklad prednášky o Kopernikovi v Michalovciach, Astronomické zaujímavosti v Leviciach, Planetárna obrana v Banskej Bystrici, výstava fotografií Minulosť Rožňavskej hvezdárne v Rožňave, exteriérová výstava v Žiline, výstava meteoritov a vzácnych kameňov v Nitre, programy v planetáriu v Žiari nad Hronom alebo Košiciach, prehliadka historickej budovy a exponátov múzea astronómie v Hurbanove či astrorozprávky pre najmenších v Hlohovci a Humennom.

„V prípade priaznivého počasia nebude na veľa miestach chýbať ani pozorovanie diania na oblohe pomocou astronomickej techniky spojené so sprievodným slovom odborných pracovníkov,“ priblížil predseda SZA Miloš Obert.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x