22 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Demokrati: Emisná norma Euro 7 je neprijateľná, navrhujeme zelené ŠROTOVNÉ

Emisná norma Euro 7 je v súčasnej podobe pre Slovensko, ale aj ďalšie krajiny neprijateľná. Prinesie zdraženie bežných áut o minimálne 2000 eur a ohrozí desaťtisíce pracovných miest. Povedal to člen predsedníctva strany Demokrati a bývalý minister hospodárstva Karel Hirman. Demokrati odmietajú prijatie normy Euro 7 v aktuálnom znení. Navrhujú zaviesť zelené šrotovné na nákup nových ekologických áut, ktoré môže byť financované zo Sociálno-klimatického fondu,

“Vďaka zelenému šrotovnému si domácnosti budú môcť dovoliť nové autá, ktoré budú ekologickejšie a bezpečnejšie a zároveň podporí výrobu áut v slovenských automobilkách a tým pádom aj pracovné miesta. Pokračujeme v našom úsilí zlepšiť sociálnu situáciu občanov Slovenska a zvýšiť dostupnosť moderných, bezpečných a ekologických áut,” uviedol Karel Hirman.

“Zelené šrotovné vieme financovať z nového Sociálno-klimatického fondu, ktorý je okrem iného určený aj na podporu nízkoemisnej a bezemisnej mobility. Už počas vlády Eduarda Hegera sa nám podarilo v EÚ vyrokovať 1,4 mld eur z tohto fondu,” povedal Michal Kiča. “Vďaka odbornej politike dokážeme zabezpečiť rozpočtovo zodpovedné a efektívne financovanie opatrení, ktoré pomôžu životnému prostrediu, rozvoju ekologickej mobility. Zároveň zabránime tomu, aby na Slovensku čo i len hrozilo rozšírenie pojmu dopravná chudoba,” dodal Kiča.

“Zelená moderným autám znamená, že dôjde k zásadnej obmene vozového parku na Slovensku. Priemerný vek auta na Slovensko je v súčasnosti 15 rokov. Slovensko je lídrom v oblasti automobilovej výroby a preto je našou povinnosťou podporovať technologický rozvoj a chrániť automobilový priemysel pred neuváženými normami. Vďaka zelenému šrotovnému by sme dokázali ušetriť ročne desiatky tisíc ton CO2. Naviac, existuje veľmi silná závislosť medzi vekom auta a nehodovosti a preto chceme podporiť nákup nových bezpečnejších áut,”povedal Ján Šubák.

“Tak, ako sme vo vláde hovorili, že norma Euro 7 ohrozuje náš automobilový priemysel, hovoríme to aj teraz. Preto aj pri rokovaniach o programovom vyhlásení vlády premiéra Ódora, budeme presadzovať rovnaké stanovisko vo vzťahu k norme Euro 7,” informoval Andrej Stančík a dodal, že “my v strane Demokrati nie sme tí, ktorí by len strašili a maľovali čerta na stenu. Navrhujeme aj konkrétne riešenia a robíme konštruktívnu politiku. A tým je teraz zelené šrotovné. Ak ste rodina, ktorá má 15 ročné auto, vďaka zelenému šrotovnému získate možnosť kúpy nového, bezpečnejšieho auta a naviac ušetríte na pohonných hmotách.”

(ts, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x