12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Darujem ti tulipán: Už ste videli projekt zrakovo postihnutých detí? Toto všetko dokážu

Darujem ti tulipán je celoročný projekt Asociácie Divadelná Nitra, zameraný na vzdelávanie a integráciu zrakovo postihnutých detí a na aktivity, ktoré robia život detí krajším. V roku 2004 ho založila a doteraz vedie akad. soch. Elena Kárová.

Darujem ti tulipán: Už ste videli projekt zrakovo postihnutých detí? Toto všetko dokážu

28. 4. 2022 o 10.00 v bode.K7 (Štefánikova trieda 7 – roh Radlinského a Štefánikovej ulice) sa bude konať finisáž prebiehajúcej výstavy Tulipánové okná
v Galérii Za sklom.

Popri partneroch a dlhodobých spolupracovníkoch sa jej zúčastnia aj mladí umelci, ktorých prácami sa pýšia okná vitríny bodu.K7 od konca marca 2022.

Výstava Tulipánové okná je len malou ukážkou z rozsiahlej 18-ročnej tvorivej práce. Stovky kresieb, grafitových malieb, sošiek a objektov výstava nemôže plne obsiahnuť. No aj predstavovaný zlomok je jednoznačnou výpoveďou o schopnostiach zrakovo postihnutých detí. O ich snoch, radostiach aj trápeniach. Zapozerajte sa do hĺbky vnímavého sveta detí, rozprávkového i ďalekého, ale aj sveta bežných vecí vrátane súčasného sveta pandémie a sveta vojny na Ukrajine.

Signálne farby používajú deti so zvyškami zraku na lepšie rozoznávanie a čiernobiele kresby sú dielom zväčša farboslepých detí. Pozrite si video a reliéf fenomenálnej nevidiacej 12-ročnej Veroniky o krajine, v ktorej chce žiť. Nech sa mier vo víziách detí, v ich vysnených krajinách, s milovanými zvieratami, na plážach, v moriach, v mestách a na kopcoch s hradmi, stane víziou dospelých a našou skutočnou skutočnosťou.

Darujem ti tulipán je mimoriadne úspešný projekt integračných tvorivých aktivít pre slabozraké a nevidiace deti, ktorý od roku 2007 organizuje Asociácia Divadelná Nitra. Projekt od roku 2009 pokračuje ako celoročná činnosť, ktorú, žiaľ, tiež postihla pandémia. S o to väčšou radosťou sa pred pár dňami jeho garantka, akad. soch. Elena Kárová, stretla s účastníkmi – deťmi z nitrianskej Základnej školy kniežaťa Pribinu a bratislavskej Spojenej školy internátnej pre žiakov so zrakovým postihnutím.

Darujem ti tulipán: Už ste videli projekt zrakovo postihnutých detí? Toto všetko dokážu

A hoci aktuálna situácia spôsobila, že stretnutia sú nepravidelné a veľmi zriedkavé, na oboch sa o to intenzívnejšie kreslilo a uvažovalo o nádejach, no aj starostiach detí v tejto zvláštnej dobe. 

„Ich obraz najlepšie odzrkadlili až zarážajúco výpovedné krásne kresby,“ netají dojatie Elena Kárová, ktorá v bratislavskom Klube Darujem ti tulipán privítala aj mnohých nováčikov. „Pár nových detí so zvyškami zraku a štyroch maličkých úplne nevidiacich doviedli vychovávatelia z internátu. Priniesla som im kresby nitrianskych detí a tie ich doslova nadchli a povzbudili kresliť,“ dodáva Kárová.

Nevidiacim deťom obrázky opisuje slovami a následné debaty ich inšpirujú a vedú k nápadom, čo budú modelovať na spoločnú tému „najväčšia radosť a starosť“.

Na výsledky snáh malých tvorcov sa môžete tešiť na výstave, ktorú v našom kultúrnom a kreatívnom priestore bod.K7 sprístupníme začiatkom marca.

Výstava je sprístupnená od 31. 3. do 1. 5. 2022 v Galérii Za sklom v bode.K7 na Štefánikovej triede 7 v Nitre.

zdroj: nitrafest.sk, nic

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články