19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

„Čože je to šesťdesiatka…!,“ môže si od predposledného decembrového dňa uplynulého roka spievať aj Jaroslav Bihary

Človek si najviac pamätá isté míľniky svojho života. Krásne spomienky má najmä na tie, ktoré sú späté s určitým obdobím svojho života. Na oslavu svojich 60-tych narodením bude isto len s krásnou nostalgiou spomínať aj Jaroslav Bihary z Nitry, pre ktorého bol záver uplynulého roka naozaj náročný.

Oslava, akú je vidieť iba výnimočne

„Nielen Vianoce, ale aj moja šesťdesiatka a napokon Silvester boli ozajstným „zaberákom“, po ktorom sme boli a s manželkou úplne odrovnaní a s menšou teplotou sme sa ledva hýbali,“ priznáva s úsmevom Jaroslav Bihary, ktorý má už úspešne za sebou prvý semester na dennom štúdiu na nitrianskej Univerzite Konštantína Filozofa. Predposledný decembrový deň sa v Kultúrnom centre Zobor konala oslava, akú vidieť skutočne iba málokedy. Stoly, ktoré sa prehýbali pod všakovakými dobrotami a na nich ten najkvalitnejší alkohol.

„Čože je to šesťdesiatka...!,“ môže si od predposledného decembrového dňa uplynulého roka spievať aj Jaroslav Bihary
Pod množstvom chutného jedla a všakovakých nápojov, vrátane drahých koňakov a de luxe šampanského sa stoly len tak prehýbali.Foto: Dodo Púchovský

Áno, tak to bolo aj pri okrúhlych narodeninových oslavách Jaroslava Biharyho. Na stoloch nechýbala kačica s lokšami, hurky, žobračia kaša, klobásky, bravčové rebierka, plnka, kurča, rezne, údené kolená, kuracia polievka, kurence, mäsovo-lečový perkelt či tri grilované prasiatka. Jednoducho oslava, akú mávajú azda iba rómski vajdovia. „Tradičné cigánskej jedlá ako perkelt, pečené kačice a aj plnku robila manželka Ivetka, ostatné sme mali v rámci cateringu,“ priznáva Jaroslav, ktorý síce nie je vajdom, medzi nitrianskymi Rómami je však ako spoluzakladateľ rómskeho občianskeho združenia Lovári uznávanou personou.

„Čože je to šesťdesiatka...!,“ môže si od predposledného decembrového dňa uplynulého roka spievať aj Jaroslav Bihary
Jaroslavovi (v strede) prišla k šesťdesiatke zablahoželať jeho najbližšia a najmladšia rodinka. Foto: Dodo Púchovský

Všetko dopadlo výborne a bez problémov

K okrúhlemu jubileu mu prišli zablahoželať nielen jeho najbližší, ale aj kmotrovci či priatelia, medzi ktorými nechýbal ani Jaroslav Dóczi, riaditeľ Divadla Andreja Bagara. Na parádnej oslave bolo spolu bolo približne 160 zabávajúcich a hodujúcich sa ľudí.

„Lovári“ spod Zobora chcú zmeniť život rómskej komunity k lepšiemu, pridal sa k nim aj známy muzikant!

„Boli tam nielen Rómovia, ale aj nerómovia, ktorí sú mojimi priateľmi, a ktorých si vážim,“ priznal spokojne oslávenec, pre ktorého je to pamiatka do konca života. „Pamätať si to budem nielen ja, ale aj moje deti a vnuci,“ prízvukuje Jaroslav.

„Čože je to šesťdesiatka...!,“ môže si od predposledného decembrového dňa uplynulého roka spievať aj Jaroslav Bihary
O dobrú zábavu nebola na Jaroslavovej oslave núdza. Foto: Dodo Púchovský

„Myslím si, že oslava dopadla lepšie ako tá nedávna vajdova,“ vraví s huncútskym úsmevom Jaroslav a tí, ktorí čítali či počuli, ako neslávne napokon dopadla oslava narodenín nitrianskeho vajdu, vedia o čom hovorí. „No ale vážne, oslava dopadla naozaj veľmi dobre o čo svedčia slová tých, ktorí tam boli, a aj tých, ktorým som na samý záver odovzdával zapožičanú miestnosť a budovu. Prirodzene, chyba sa nájdu všade, odozvy z každej strany však boli iba pozitívne,“ dodáva spokojne oslávenec.

„Čože je to šesťdesiatka...!,“ môže si od predposledného decembrového dňa uplynulého roka spievať aj Jaroslav Bihary
S obrovskou tortou pre oslávenca pomohol dedkovi Jaroslavovi aj jeho najmenší vnúčik Brooklyn. Foto: Dodo Púchovský

Vianoce, oslava aj Silvester stáli veľa síl

Na oslave nemal Jaroslav len ich rómsku hudbu, ale zahrať im prišiel aj „biely“ diskdžokej, no ten napokon podľahol želaniu väčšiny, ktorá si želala prevažne ich rómske piesne. „Kristián nehral vôbec zle, no ľudia si želali najmä tých našich, Peťa Jarka a Maca. Nevadí, podstatné bolo, že hostia sa výborne bavili, takže s priebehom oslavy ja môžem vysloviť iba spokojnosť,“ skonštatoval na margo svojej oslavy narodeninový oslávenec.

Zdroj: Dodo Púchovský

Treba povedať, že oslava to nebola tradične rómska, teda že by bašavel trval do skorého rána, ale celá zábava sa odohrala od desiatej dopoludnia do šiestej hodiny podvečer. „Myslím si, že na dobrú zábavu aj pohostenie to stačilo. Bolo treba nielen poupratovať, ale navyše sálu museli pripraviť na oslavu Silvestra, ktorý bol už druhý deň,“ vysvetlil Jaroslav Bihary, ktorý si do roku 2024 zaželal najmä zdravie nielen pre seba, ale najmä pre celú rodinku a priateľov, a tiež aby ich už ľudia brali ako takých, ktorí nie sú len zlí, ale že medzi Rómami sú i dobrí a vzdelaní ľudia.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x