20.1 C
Nitra
pondelok, 1 júla, 2024

Čína je oficiálne „Xiaokang spoločnosťou“, keď KSČ oslavuje sté výročie

Na slávnostnom ceremoniáli pri príležitosti 100. výročia založenia Komunistickej strany Číny (KSČ) vo štvrtok Peking oficiálne oznámil, že splnil cieľ budovania stredne prosperujúcej spoločnosti vo všetkých ohľadoch.
      To predstavuje vyvrcholenie 2 500 rokov dlhej cesty čínskeho ľudu zameraného, ktorej cieľom bol „Xiaokang“ – pokojný a šťastný života – počas 100 rokov usilovného úsilia KSČ, ako aj počas štyroch desaťročí neúnavnej vládnej práce a čínskej vynaliezavosti.
      „Zrealizovali sme prvý storočný cieľ budovania stredne prosperujúcej spoločnosti vo všetkých ohľadoch,“ uviedol na slávnostnom zhromaždení generálny tajomník ústredného výboru KSČ Si Ťin-pching.
      Hlasné povzbudenie davu na námestí Nebeského pokoja zhrnulo hrdosť a nadšenie celého čínskeho národa pri dosahovaní ťažko dosiahnuteľných výsledkov.

Čína je oficiálne „Xiaokang spoločnosťou", keď KSČ oslavuje sté výročie
a bird’s eye view of shanghai


      
Čo znamená „spoločnosť Xiaokang“ v krajine s 1,4 miliardami ľudí?

 „Xiaokang“ má korene v tradičnej čínskej kultúre a používa sa na popis rozvojových cieľov, o ktoré sa krajina usiluje. Jeho najrozšírenejšia forma – „komplexná spoločnosť Xiaokang“ – vystihuje širšie ciele modernizácie a eliminácie chudoby.
      Táto koncepcia obsahuje „plán zdvojnásobenia príjmu“ zameraný na zdvojnásobenie HDP a príjmu obyvateľov mesta i vidieka do roku 2020 v porovnaní s úrovňami z roku 2010.
      Čína, len pred niekoľkými desaťročiami relatívne chudobná krajina, sa stala druhou najväčšou ekonomikou sveta s hrubým domácim produktom (HDP) presahujúcim 100 biliónov juanov (asi 15 biliónov dolárov). Jej HDP na obyvateľa dosiahlo viac ako 10 000 dolárov, čo je 10-krát viac ako v roku 2000, čo z Číny robí jednu z najlepších krajín so strednými príjmami.
      Krajina vyhlásila víťazstvo v odstraňovaní absolútnej chudoby na celoštátnej úrovni na konci roku 2020 a obyvatelia miest aj vidieka zaznamenali rýchly rast svojich príjmov.
      V roku 2020 dosiahol disponibilný príjem na obyvateľa 32 189 juanov (4 665 dolárov). Engelov koeficient klesol v roku 2020 na 30,2 percenta zo 60 percent pred niekoľkými desaťročiami, čo naznačuje rastúci životný štandard krajiny.
      Do konca roku 2020 malo 1,36 miliardy ľudí – 95 percent populácie – základné zdravotné poistenie. Medzitým bolo dôchodkovým systémom poistených 999 miliónov ľudí – viac ako 90 percent populácie.

      A „mierne prosperujúca“ ambícia zašla ďalej ako v uspokojovaní základných potrieb ľudí. Ako vo štvrtok uviedol Si, „od prvého dňa svojho založenia si strana stanovila za svoju snahu a poslanie hľadanie šťastia pre čínsky ľud a omladenie čínskeho národa.“

Čína je oficiálne „Xiaokang spoločnosťou", keď KSČ oslavuje sté výročie
Aerial View of Shanghai overpass at Night


      Siedme národné sčítanie ľudu v Číne v roku 2020 ukázalo, že úroveň vzdelania ľudí sa neustále zvyšovala, zatiaľ čo čínsky kultúrny priemysel zaznamenal rýchly rast. V roku 2019 predstavoval 4,5 percenta HDP, čo je nárast o takmer 1,7 percentuálneho bodu od roku 2010.
      Z hľadiska zdrojov a životného prostredia sa podiel čistej energie rapídne zvýšil. V roku 2020 predstavovala čistá energia 24,3 percenta z celkovej spotreby energie v Číne.
      Keď sa Čína vydáva na novú cestu smerom k socialistickej modernizácii, Si prisahal, že KSČ bude aj naďalej uplatňovať filozofiu rozvoja zameranú na ľudí, bude sa zaoberať záujmami ľudí a bude podporovať spoločnú prosperitu pre všetkých.
      „Na ďalšej ceste sa musíme pri vytváraní histórie úzko spoliehať na ľudí,“ uviedol vo štvrtok.

Zdroj: TASR, OTS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články